de in de minderheid zijnde cavalerie, vier Engelse bataljons onder Wade tussen de ruiteronderdelen werden geplaatst, op de wijze als o.a. Galway reeds bij Almansa had gedaan. Om de zelfde reden bracht Starhemberg 6 Portugese eskadrons onder Hamilton uit de eerste linie der rechter- naar de linkervleugel over, met be stemming om de vijandelijke cavalerie in de flank aan te tasten. De artillerie der geallieerden, ter sterkte van 17 stukken, stond in vier batterijen verdeeld kort voor de eerste linie; het zelfde was het geval met die der tegenpartij, die 27 stukken telde, in drie batterijen verdeeld. Het leger van Philips v, waarvan de sterkte wordt vermeld als 14 000 man infanterie en 6000 beredenen, telde in de eerste linie 18 bataljons en 31 eskadrons, in de tweede 26 bataljons en 39 eskadrons; dat van Starhemberg in de eerste 20 bataljons en 23 eskadrons, in de tweede 15 bataljons en 22 eskadrons benevens een cavalerie-reserve van 6 eskadrons achter het midden der slagorde. Van het eventueel aandeel van deze laatste aan de slag maken de berichten geen melding. Bij de geallieerden werd de cavalerie der linkervleugel, waarbij ook de Staatse regimenten waren ingedeeld, aangevoerd door Stanhope en Carpenter; die der rechtervleugel, uit Portugese regimenten bestaande, door Atalaya en Wetzel. Belcastel en Puebla voerden het bevel over de eerste linie der infanterie, Wills over de tweede1). De twee souvereinen bemoeiden zich wijselijk geen van beiden met de bevelvoering. Philips van Anjou inspec teerde 's morgens de linies, doch bleef verder wegens koorts in zijn tent; Karel iii aanschouwde de strijd vanaf een heuvel achter de rechtervleugel, die een goed uitzicht bood. Met intense belang stelling volgde de burgerij van Saragossa het niet alledaagse schouw spel; op muren, torens, daken en bomen verdrongen zich de talloze nieuwsgierigen. Om 6 uur in de morgen van de 2oe Augustus begon aan beide kanten het geschutvuur; het artillerieduel hield aan tot bij twaalven. Aan de zijde der geallieerden hadden intussen enige bewegingen plaats, welke de tegenpartij uitlegde als (vergeefse) pogingen om tot een overvleugeling te geraken. De geallieerde artillerie, goed opgesteld en bediend, bracht aan de Spaanse cavalerie aanmerkelijke verliezen toe, zelfs wordt ge sproken van een 'grand carnage'de eigen cavalerie leed daaren tegen weinig schade, doordat zij in een laagte was opgesteld. De De opstelling der geallieerden was geheel overeenkomstig de 'ordre de bataille' in Bijlage 60 die ook voor het gevecht bij Almenara had gegolden (behoudens de reeds genoemde verplaatsingen). 702

NIMH | 1959 | | pagina 742