eerste linie van de linkervleugel, op 4 eskadrons na, naar het be dreigde punt, doch het is duidelijk dat met deze beweging geruime en kostbare tijd verstreek. Wel kwam zij, althans volgens het rapport van de Bay, nog tot chargeren tegen de vijandelijke tweede cavalerie-linie, doch zij kon de kans niet doen keren en moest zich bij de weldra algemeen geworden terugtocht aansluiten. Van de strijd der infanterie in het centrum valt eigenlijk weinig te zeggen. Over één ding zijn alle berichtgevers het eensdat de Spaanse infanterie volkomen faalde. Had de Spaanse ruiterij zich meer door moed dan door tucht onderscheiden, het voetvolk liet het aan beide ontbreken, hoewel het 'zeer avantageus geposteerd was'. Belcastel voerde als gezegd de linkervleugel der eerste linie aan. Hiertoe behoorde het regiment St. Amand, dat 'veel slimmer' terrein vóór zich had om te attakeren dan de rest der linkervleugel, en voorts drie Engelse, een Paltsische, een Portugees, een Napoli- taans en een Spaans bataljon. De troepen hadden order, met op- geplante bajonet, het geweer op schouder, en onder inachtneming van de grootste stilte op de vijand af te gaan. Deze nam na geen of zwakke tegenstand de vlucht, met gehele troepen het geweer weg werpende. De tweede linie volgde zonder lang talmen het voor beeld van de eerste. Rechts van Belcastel voerde Pueblo het bevel over negen keizerlijke bataljons en een bataljon garde van Karel iii. Over deze troepen is Belcastel in zijn bericht niet te spreken, evenmin als over de cavalerie der rechtervleugel. Waren zij, evenals de linker vleugel, doorgebroken dan was 's vijands gehele rechtervleugel afgesneden geweest, daar de terugtocht door een défilé liep. Erkend moet echter worden, dat Puebla de Waalse regimenten tegenover zich had, die in gehalte de Spaanse ver te boven gingen en zich dapper hebben gekweten. Vooral gold dit voor de vijf bataljons der Waalse garde, die op de uiterste linkervleugel stond en de daarnaast staande brigade Rupelmonde. Van de strijd op de Spaanse linkervleugel vinden wij alleen in het officiële bericht van de Bay een enigszins uitvoerige beschrijving. Het bevel over de cavalerie, welke na het vertrek van de meeste eskadrons der eerste linie overbleef, werd gevoerd door de gene raals Merode en Lanzarotte. Toen een bataljon der geallieerden - waarschijnlijk dat van Reventlow - aanstalten maakte om, ge volgd door nog twee andere, de Waalse gardes in de flank aan te vallen, kregen twee Spaanse eskadrons bevel tot chargeren, wat, met de markies van Lanzarotte aan het hoofd, met zoveel kracht geschiedde dat een of meer der aanvallende bataljons werden uiteen- 704

NIMH | 1959 | | pagina 744