geslagen en vier vaandels werden veroverd. Het hevig vuur van de tweede linie der geallieerden dwong hen vervolgens echter, zich terug te trekken. Tezamen met de rest der cavalerie en drie 'batal jons infanterie wilden de bevelhebbers een tweede, grotere aanval ondernemen tegen de rechterflank der vijandelijke infanterie, doch tijdens de voorwaartse beweging zagen zij zich zelf in de flank be dreigd door vier eskadrons van de eerste en zes van de tweede vijandelijke linie benevens enige geallieerde bataljons. Blijkbaar was toen de slag reeds in zijn laatste phase. Er bleef niet over, dan de terugtocht aan te nemen, gezamenlijk met de Waalse gardes en de verdere infanterie der linkervleugel. Aldus eindigde de slag met een schitterende overwinning der bondgenoten. De voornaamste oorzaken, waaraan de nederlaag van het leger van Anjou moet worden toegeschreven waren de geringe gevechtswaarde der Spaanse infanterie tegenover de uitstekend ge oefende bataljons van Starhemberg, en tevens aan gebrek aan oefening en tucht bij de Spaanse cavalerie, wat vooral op de rechter- leugel tot uiting was gekomen. Wat het krijgsbeleid van de Bay aangaat, zou men de aanmerking kunnen maken, dat het aantrekken van cavalerie van de linker- naar de rechtervleugel beter vóór de slag had kunnen geschieden, evenals Starhemberg, hoewel met averechts gevolg, met de Portugezen had gedaan. Overigens blijkt hier weer het grote nadeel van de toenmalige geijkte slagorde, n.l. het ontbreken van een mobiele reserve, van voldoende sterkte en zodanig opgesteld, dat zij tijdig op de beslis sende plaats kan worden ingezet. Thans kon dit slechts geschieden door een mars van enige km achter langs de gehele slagorde. De vei liezen in de slag, die ongeveer drie uren had geduurd, zijn aan Spaanse zijde slechts bij benadering bekend. Op het slagveld werden naar wordt medegedeeld 3600 man begraven. Trek tarnen hier de ruim 300 doden der geallieerden af, dan verloor Anjou dus ongeveer 3000 man aan doden. Krijgsgevangen werden 712 offi cieren en 4310 man, van wie er 13-00 aanstonds bij de geallieerden dienst namen. Van de 27 kanonnen konden slechts drie gered worden; verder vielen de geallieerden 72 vaandels en 13 standaarden in handen, en een geweldige buit aan wapenen en materieel, deels op het slagveld, deels in Saragossa. Vooral de infanterie van de Bay had zwaar geleden. De vijf bataljons sterke Waalse garde moet 1100 man aan doden, gewonden en gevangenen hebben verloren. Van de brigade Rupelmonde, die dapper stand had gehouden, lezen wij dat zij 's'est fait entièrement sacrifier'. Houden wij verder nog rekening met de desertie, welke bij het twijfelachtig gehalte der 70 S

NIMH | 1959 | | pagina 745