drie uur in de stad vertoefde en haar door een andere poort verliet, zonder het koninklijk paleis te hebben betreden. De troepen be trokken een kamp bij het naburige El Pardo, ten N.W. van Madrid. Half October bezette een detachement onder de luit.-generaal Atalaja Toledo; een ander werd Westelijk vooruitgeschoven tot Talavera de la Reyna aan de Taag, om het Portugese leger, dat onder Villaverde ergens ten Westen van Badajoz stond, althans zo ver mogelijk tegemoet te komen. De samenwerking met dit leger toch was zo niet de voornaamste, dan toch een der voornaamste redenen geweest van de mars naar Madrid. De dringendste oproepen waren dan ook aanstonds na de bezet ting der hoofdstad naar Lissabon en naar het Portugese hoofd kwartier verzonden om de zo nodige aansluiting tot stand te brengen. Helaas was alle moeite om het Portugese hof tot daden te bewegen, vruchteloos; blijkbaar was men hier niet voornemens, zich nog enige verdere inspanning te getroosten. Daarbij kwam dat de verbinding met Catalonië practisch was verbroken door Spaanse cavaleriedetachementen en partijgangers. Evenals in 1706 was geschied, werden alle koeriers tussen Madrid en Saragossa op gevangen. Onder deze omstandigheden werd de toestand alles behalve roos kleurig. De bezetting van Madrid had feitelijk haar reden van bestaan reeds verlorende onverdedigbare stad dreigde een blok aan het been te worden. In het begin van November werd dan ook besloten, de hoofdstad te ontruimen en Toledo als operatiebasis in te richten. Men hoopte nog in de omgeving dezer stad, aan welker versterking met ijver werd gewerkt, de winter te kunnen doorbrengen1). Karel iii zag het nutteloze van zijn verder verblijf bij het leger in en keerde 18 November naar Barcelona terug. Tegelijkertijd werd het hoofdkwartier verlegd naar Chinchon, 40 km ten Z.O. van Madridde troepen betrokken kantonnementen in de omgeving. De Bay had na de nederlaag van 20 Augustus slechts een £000 man in Tudela kunnen verzamelen, welke macht echter weldra weer door teruggekeerde vluchtelingen e.d. tot omstreeks 9000 man aangroeide 2). Anjou was na de nederlaag voorlopig naar Madrid teruggekeerd, doch verliet de hoofdstad bij de nadering der geallieerden en verplaatste de zetel der regering naar Valladolid. Deze plaats werd als verzamelpunt voor de nieuw te vormen strijd- Over de toestand en plannen der bondgenoten in November, Belcastels brieven van 9 en 18 November (zie p. 706, nt. 1). 2) De 2$e had De Bay te Tudela volgens Mahoney weer ten naastebij 3000 beredenen en 4500 man voetvolk. 708

NIMH | 1959 | | pagina 748