macht aangewezen; ook de Bay begaf zich hierheen met zijn troe pen, die als kern zouden fungeren. Reeds na het treffen bij Almenara had Philips van Anjou zijn koninklijke grootvader verzocht, Vendome tot zijn beschikking te willen stellenhet was toen reeds duidelijk, dat slechts een krijgs man van eerste grootte Starhemberg en de toestand in Spanje het hoofd zou kunnen bieden. De 20e September arriveerde Vendome, vergezeld door Noailles, in Valladolid. De 30e schrijft hij in een bondig verslag zijn bevindingen en plannen aan de Franse koning. Van het bezetten van Madrid door de geallieerden spreekt Ven dome niet: blijkbaar vindt hij dat niet zeer belangrijk. Wel echter over de mogelijke samenvoeging met de Portugezen. Hij heeft met het oog hierop reeds orders gegeven, om de drie legers die tegen Portugal in het veld staan, n.l. een bij de Duero, een in Estre- madura en een in Andalusië, binnen het bereik van de hoofdmacht aan te trekken. Zouden de geallieerden de vereniging der beide legers beproeven, dan was zijn voornemen, datgene, dat het eerst bereikbaar was, met overmacht aan te vallen vóór de vereniging kon plaats hebben. Zou de vijand zich bepalen tot 'se promener en Castille'dan wilde demaarschalkhemlaten begaan en 'les laisser détruire eux-mêsmes' Terwijl de Bay het commando in Estremadura weer op zich nam, bepaalde Vendome zich de eerste dagen tot het vormen en uitrusten van een nieuw leger. Reeds op het einde van September was dit in een voldoende staat om de operaties te hervatten, en in de eerste dagen van October marcheert het in Zuidelijke richting om zich tussen Starhemberg en de Portugezen te plaatsen. De 14e bereikt Vendome Almaraz aan de Taag, wat de hoop der geallieerden op vereniging met Villaverde voor goed in rook doet opgaan 2). Op het einde der maand telde zijn leger reeds 40 bataljons en 83 eska drons 8 November wordt de sterkte bij een gehouden revue als 16 3-00 man infanterie en 11 000 ruiters aangegeven3). Vooral de overmacht aan cavalerie was onder de huidige omstandigheden voor de geallieerden hoogst bedenkelijk. Tot een slag durfde de maar schalk het evenwel voorlopig nog niet laten komenhet bleef voor lopig bij harceleren door cavalerie en partijgangers, en verder liet hij de tijd voor zich werken, die hem nieuwe krachten toevoerde, en de geallieerden in gelijke mate verzwakte. 'Copie de la lettre écrite au Roy par Mr le due de Vendome de Valladolid le 30 7bre 17 10 (Guerre A1 2253 nr. 110, zie Bijlage 61). 2) Sinds 17 October was het hoofdkwartier te Casatejada, iets ten Noorden van Almaraz. De troe pen betrokken kantonnementen langs de Taag ('Feldzüge' 423). 3) 'Feldzüge' 424. 709

NIMH | 1959 | | pagina 749