Een lijst van de trofeeën vermeldt (de Engelse niet medegerekend) 47 vaandels, 18 standaarden en 9 paar keteltrommen1). Men ziet, dat vooral de Holsteinse dragonders van Baudits zich geweerd heb ben, en vervolgens de cavalerie van Schmettau, 'zijnde troepen van dezen Staat, hoewel van de Duitsche natie'. Bijna alle trofeeën zijn, hetgeen begrijpelijk is, door ruiterij behaald, alleen hebben de Zwit serse infanterie van Tscharner en de Schotse van Bortwick resp. 2 en 1 vaandel veroverd, wat bij Ramillies moet zijn geschied. Van de Franse gevangenen wordt het aantal op 5000 geschat. Zij werden voorlopig naar Maastricht vervoerd. De officieren werden reeds na een dag op erewoord vrijgelaten, ten einde hun verloren gegane kleding en bagage te vervangen, totdat zij na twee of drie maanden aanschrijving zouden ontvangen, zich in een of andere stad te melden. In Den Haag ontving men de tijding der overwinning allereerst door de adjudant-generaal van Ouwerkerk, van Wassenaar. Hij was nog in de avond van de 23e, als postillon verkleed, uit het leger vertrokken, kwam de 2 ge des morgens 3 uur in Den Haag en bracht 9 uur rapport uit aan de Staten-Generaal. Een dag later arriveerde de veelzijdig bruikbare Willem Vleertman, die indertijd ook reeds het heugelijk nieuws van de slag bij Hochstadt had overgebracht. Te zamen stelden Wassenaar en Vleertman het eerste voor publicatie bestemde verhaal op, dat men o.a. in de Europische Mercurius kan aantreffen. Eveneens werden de eerste brieven van Marlborough, Ouwerkerk en de gedeputeerden gedrukt en wereldkundig ge maakt. Marlborough zond zijnerzijds de kolonel Chanclos, die hij tevens voor bevordering aanbeval, naar de Staten, de kolonel Richardson naar de Britse koningin, de zoon van Dope naar de Keizer. Een dergelijke zending gold tevens als onderscheiding. ranische Truppen in Spanischen Erbfolgekrieg' (Hannover 1862). Er zijn afwijkingen met de Neder landse lijsten, doch de algemene indruk komt overeen. Een uitvoerige nominatieve lijst van de Staatse verliezen aan officieren in pamflet 15; £07 der Kon. Biblk. Het leger der twee kronen had zowel aan ruiterij als aan voetvolk ernstige verliezen te boeken. Van de ruiterij wordt speciaal het regiment van Toulouse genoemd. In en om Ramillies zijn,naar bericht wordt, de regimenten Villars, Greder, Nice, St Second, Clare en Sourches ongeveer ver nietigd; de beide laatstgenoemde blijkbaar bij de tegenaanval. De brigade Alsace van 4 bataljons had 700 man en 30 officieren verloren. De brigades Zuniga, St Sulpice, la Marcq van de eerste, Grimaldi, Pfiffer en Castellane (Besenval) van de tweede linie hadden, hoewel zij niet ernstig in gevecht waren geweest, zwaar op de terugtocht geleden. Verbaal ged. te velde, St.Gl. 8222 de lijst der trofeeën in Bijlage 8. Ruim 20 der bij Ramillies veroverde vaandels zijn afgebeeld op de grote plaat, door Anna Beek opgedragen aan de Staten- Generaal, getiteld: 'Les drapeaux, Etendarts, Timbales etc. prises dans cette demière guerre par les armées victorieuses de L.H.P. et qu'on voit suspendus dans la Grande Sale de la Cour a la Haye, l'an mvccxiii'. Een exemplaar bevindt zich o.a. in het museum Meermanno-Westreenianum te Den Haag. Zij bevat afbeeldingen van pl.m. 170 vaandels en standaarden, sommige sterk gehavend, en van 9 paar keteltrommen. SO

NIMH | 1959 | | pagina 74