gepasseerd, dan schijnt het, gezien ook de korte Decemberdag, yerklaarbaar dat Starhemberg Brihuega de 9e niet heeft kunnen bereiken, althans niet tijdig genoeg om nog bij daglicht de beschik kingen te maken voor het gevecht tegen de vijandelijke hoofd macht, die in de loop van die dag voor de stad aankwam Nadat Brihuega in de namiddag van de 8e tussen drie en zes uur door een gemengd detachement was ingesloten, opende nog de zelfde dag de artillerie (aanvankelijk alleen veldgeschut) het vuur, dat tot de avond aanhield. Vervolgens liet Vendome tot overgave sommeren, wat Stanhope afsloeg. Dat de stad met de 8 bataljons en even zoveel eskadrons waarover deze beschikte en zonder enig geschut niet lang te houden zou zijn, lag voor de hand. Een muur, uit de Middeleeuwen daterende, zonder bruikbare flankeringsinrich- tingen en een vervallen middeleeuws kasteel dat een deel der buitenomtrek innam en wellicht als reduit te gebruiken was, vormden de verdedigingswerken. Op het Noordfront naderden dominerende hoogten de stad tot op korte afstand. De 9e met het aanbreken van de dag heropende de artillerie haar vuur. Een poort werd in elkaar geschoten en verbrand. De oude muren boden echter nog danig weerstand aan het veldgeschut; daarom werd gebruik gemaakt van een paar aan de buitenzijde tegen de muur gebouwde woningen om haar op twee plaatsen te onder mijnen en te doen springen. Omstreeks drie uur 's namiddags werd het bevel tot de storm gegeven, die op drie plaatsen geschiedde. Een der colonnes drong door de reeds vernielde poort binnen, doch werd gestuit doordat de verdedigers een er achter aangebrachte houten barricade in brand staken. Elders geraakten de aanvallers in de stad, en nu begon een verwoede strijd in de gebarricadeerde straten. Straat na straat en huis voor huis moest worden veroverd, totdat de verdedigers, na zich wegens munitiegebrek nog met het werpen van stenen te hebben verdedigd, des avonds van de 9e in hun laatste wijkplaats capituleerden. Tot verdediging van het kasteel is het blijkbaar niet meer gekomen. Ongeveer 600 doden en gewonden had Stanhope verloren; het getal der krijgsgevangenen moet 3300 hebben bedragen onder wie de generaals Carpenter, Pepper en Wills. Britse zegslieden beschuldigden Starhemberg van te traag oprukken, (Trevelyan p. 86, 97C. T. Atkinson in 'Army Historical Research' Vol. 21, p. 118). 'Feldzüge' (p. 442) erkent dat veel op onthoud heeft plaats gehad, doch buiten Starhemberg's schuld. Uit bijgaand kaartje blijkt dat de 9e slechts ongeveer 15 km zijn afgelegd. Starhemberg is na de overgang bij Masegoso niet door het dal van de Tajuna gemarcheerd, daar het leger hier, bij een eventuele flankaanval van Vendome over de hoogvlakte heen, aan vernietiging zou zijn blootgesteld. Bij aankomst te Hontanares was het blijkbaar te laat geworden voor de verdere opmars en de voorbereidingen tot de slag. 712

NIMH | 1959 | | pagina 752