Dank zij de dappere verdediging mochten de officieren hun wapenen en paarden behouden; daarentegen bleven 4 paar keteltrommen, 7 standaarden en 17 vaandels in het bezit der overwinnaars1). Kort na de capitulatie kwam er bericht dat Starhemberg tot ontzet in aantocht wasderhalve bleef de cavalerie de gehele nacht in de wapenen en in bataille. Terwijl de krijgsgevangenen in de morgen van de 10e uittrokken en voorbij de maarschalk défileerden, marcheerde het geallieerde leger op in de vlakte van Villa Viciosa, ongeveer een half uur van Brihuega. Ook Vendome stelde daarop zijn troepen in slagorde. Voor zover de infanterie betreft, mocht Starhemberg de uitslag met vertrouwen tegemoet zienzijn 27 bataljons waren hoewel zeer verzwakt, zeker tegen de 30 der tegenpartij opgewassen. Anders was het met de ruiterij, waarin de vijand een verpletterende over macht bezat, nog vergroot door het uitvallen van acht Britse eska drons; op de geallieerde rechtervleugel 36 tegen 16, op de linker 36 tegen 13 eskadrons! Wat de Staatse troepen aangaat, stonden Drimborg en Matta, elk met 2 eskadrons, in de eerste linie der linkervleugel; Schlippenbach, insgelijks met 2 eskadrons, in de tweede. St. Amand en Verpoorten stonden op één na uiterst links op de linkervleugel der infanterie: St. Amand in de eerste, Ver poorten in de tweede linie. Het is niet zeker of Starhemberg, toen hij zijn leger bij Villa Viciosa in slagorde schaarde, reeds met de capitulatie van Brihuega bekend was. Sinds de vijand echter met zijn hoofdmacht op zo korte afstand was genaderd bleef er geen andere keus dan de slag te aan vaarden. Vendome's ver overmachtige cavalerie zou een terugtocht onmogelijk hebben gemaakt, en de onzekere kansen van een slag waren altijd nog te verkiezen boven een wisse ondergang. Het gevechtsterrein heeft, naar de beschrijvingen te oordelen, in de laatste twee en een halve eeuw geen verandering ondergaan. Het vertoont zich als een geheel open, licht golvende vlakte waar men geen huis of boom aantreft; het monument, dat de herinnering aan het bloedige drama van de 10e December 1710 bewaart, prijkt in volslagen eenzaamheid. Karakteristiek is echter een groot aantal uit opgestapelde veldkeien bestaande muurtjes van 1 a 1 meter hoogte, welke dienst doen als perceelscheidingen. Zij worden ook 713 -1) Over de inneming van Brihuega: Trevelyan p. 87; C. T. Atkinson (zie p. 712, nt. i)p. 112-122 'A Royal dragoon in the Spanish Succession War', uitg. d. Atkinson in 'Army Hist. Research', special publication nr. g (1938)Eur. Merc. 1711, p. 68-74, 81. Tengevolge van de capitulatie waren bij de slag van Villa Viciosa slechts twee Engelse bataljons, nl. Richards, bevelhebber der artillerie, en Du Bourgay, en twee eskadrons onder Lepell, welke bij de linkervleugel waren in gedeeld.

NIMH | 1959 | | pagina 755