overmachtig was aan het dertigtal eskadrons der bondgenoten, maar ook veel goede, oude regimenten telde, die reeds bij Almansa met roem hadden gestreden1). Omstreeks twee uur na de middag begon aan weerskanten op £00 pas afstand het artillerievuur dat, naar gezegd wordt, tamelijke verliezen teweeg bracht. Om drie uur gaf Vendome het bevel tot de aanval en gingen de Spaanse linies in goede orde voorwaarts. De rechtervleugel der bondgenoten stond al spoedig aan een omvattende aanval der Spaanse ruiterij bloot, waaraan zij evenwel met succes weerstand kon bieden. Op de linkervleugel daarentegen begon de slag al dadelijk met een ramp. De 13 eskadrons van Belcastel waren geen portuur voor de 31 van Valdecanas: bij de eerste aanval sloegen zij op de vlucht en verlieten overijld het slagveld, heinde en ver nagezet door de Spaanse cavalerie. Een batterij werd veroverd, de dekkende troep neergesabeld. Een deel der over winnende ruiters plunderde de trein, na het bataljon van Ferrer uiteengejaagd te hebben. Elet gevolg was dat alle levensmiddelen en alle zieken in 's vijands handen vielen. Nog erger was misschien dat de voerluiden zich met de muilezels wegpakten, zodat de artillerie en wat er nog aan wagens restte, hun beweegbaarheid inboetten. Belcastel en Frankenberg waren in de mêlée verdwenen; de eerste, een der dapperste en bekwaamste der Nederlandse generaals, bleek later te zijn gesneuveld. De nederlaag der cavalerie had ook voor de linkervleugel der infanterie noodlottige gevolgen. Weldra had zij de flankaanvallen der overwinnende ruiterscharen te verduren. Daarbij kwam dat Mahoney, die als bevelhebber van de linker cavalerievleugel van Vendome, de rechtervleugel der geallieerden zonder succes had geattakeerd, thans achter de geallieerde slagorde omreed en de reeds zo bedreigde linkervleugel in de rug aantastte. Het ligt voor de hand dat nu ook de Spaanse en Waalse gardes tot de frontaanval overgingen; volgens Franse berichten braken zij door de eerste en tweede linie en zelfs door het 'corps de reserve'wat met dit laatste 1) De infanterie stond onder bevel van De Thouy; de cavalerie der linkervleugel onder Mahoney, die der rechter onder Valdecanas. De berichten van de slag vertonen enige afwijkingen van de slagorde in Bijlage 60. Zo schijnt het regiment van St. Amand (in plaats van dat van Bourke) op de linkervleugel der 1 e linie te hebben gestaan. Zijn zoon schrijft namelijk de 21e: Het reg' van mijn vader heeft bij uytnementheyt veel geleden doordien (het) de linker vleugel van de eerste linie sloot en geabandonneert van onse ruijterije, die gepousseert was, sodat wij ons van alle de cavallerije van haer rechter vleugel omset bevonden' (St.Gl. 6818). Het regiment van Ferrer was bij de trein. Het regiment van Lepel komt in de slagorde met 1 eskadron voor; mogelijk waren er twee wegens te geringe sterkte tot één samengevoegd. Vendome leidde het gevecht op de linkervleugel. Philips van Anjou stelde zich vol gens Spaanse berichten aan het hoofd der rechtervleugeluit het andere kamp vinden wij aange tekend dat hij op kanonschotsafstand achter het leger de uitslag afwachtte ('Feldzüge' 451). 71 5

NIMH | 1959 | | pagina 757