phase van de slag ontgaan ons de bijzonderheden. Wij horen van carré's, van vijf achtereenvolgende aanvallen die werden afgeslagen, van bataljons en eskadrons, die geheel op zich zelf vochten, maar een inzicht in de grote lijnen van de slag, die ongetwijfeld ook zeer onoverzichtelijk zal zijn geweest, verschaffen de verhalen ons niet. Wij weten slechts dat na een strijd van ongeveer drie uren, een van de verbitterdste uit de gehele oorlog, de aanvaller van verdere pogingen moest afzien, dat de geallieerden op het gehele front tot de tegenaanval overgingen, de vijand op de vlucht dreven, hem ongeveer een half uur onder het toebrengen van zware verliezen achtervolgden en ten slotte op het slagveld overnachtten. De gehele vijandelijke artillerie en tal van standaarden en vaandels waren de buit der overwinnaars. Duizenden doden de schattingen variëren van vier- tot zesduizend van beide partijen bedekten het slagveld1). Van de verliezen vinden wij aan beide kanten slechts ruwe schattingen. De geallieerden moeten op hun linkervleugel veel ge vangenen hebben verloren; de tegenpartij veel doden, zowel bij de vele vruchteloze aanvallen als bij de achtervolging, waarbij geen kwartier werd gegeven en waarbij het volgens Starhemberg 'nicht ohne grosse Mortalité' toeging. Wanneer hij echter schrijft dat er meer dan 6000 doden alleen van de vijand op het slagveld bleven is dit zeker overdreven. Naar de elders genoemde getallen te oordelen schijnt men het verlies aan beide kanten op een 3 a 4000 man te mogen schatten. De Spaanse en vooral de Franse, naar het hof van Versailles ge zonden berichten verdoezelen de nederlaag en spreken in plaats daarvan zelfs van een klinkende overwinning. Dat het leger van Anjou van het slagveld is verdreven is echter voor geen twijfel vatbaar. Mahoney, die een zeer actief aandeel aan de slag had ge nomen, en met een klein deel der troepen 'op het slagveld', althans niet al te ver van het geallieerde leger, de nacht doorbracht, spreekt van 'nötre gauche qui n'a pas été aussy heureux que nous, ayant été battu a platte couture, le Roy et S.A. a la tête Een ander Frans berichtgever, de chevalier du Bourq, spreekt weliswaar van een 'bataille gagnée', maar met sterk voorbehoud: 'si Mons. de Stanop s'étoit défendu encore 8 ou dix heures nous aurions perdu la bataille selon toutes les apparences, puisque Mons. Starhemberg x) De belangrijkste bron over de slag is de brief van Starhemberg aan Karei (m), vertaald in Eur. Mere. 1710, 2e st. pag. 31$ vlg.voorts enige relazen in Eur. Mere. 1711, ie st. pag. 68, 70, 73, 80 vlg. Enige bijzonderheden in de brieven van: P. de St. Amand a. d. St.Gl. Madrid 21 December 1710 (St.Gl. 6818), Mahoney w.s.aanVoysin,Siguenza ^December 1710 (Guerre A I 22^3 nr. 277), Mircourt 18 December 1710 (ib. nr. 287), Du Bourq, Victoria 18 December 1710 (ib. nr. 286). De geallieerde en Spaanse slagorde in 'Feldzüge' XII-623, 624. (Bijlage 62). 717

NIMH | 1959 | | pagina 759