Wassenaar, Vleertman en Chanclos werden dan ook elk met een gouden keten met medaille beschonkenChanclos maakte boven dien de welverdiende bevordering tot brigadier. In de Republiek werd de overwinning op de gebruikelijke wijze gevierd. Een dank- en bededag werd door de Staten-Generaal uit geschreven tegen Woensdag 23 Juni, welke dag met klokgelui en het lossen van het kanon zou worden besloten. Onnodig te zeggen, dat in de loop van het jaar tal van 'Triumph- basuynen''Triomfzangen' en 'Zegezangen' het licht zagen, waarin de Gallische Haan onder de geduchte klauwen van de Hollandse Leeuw heel wat veren moest laten. Grote lof werd van alle zijden aan de dapperheid en het beleid van Marlborough toegebracht. Niet alleen de officiële brieven van Ouwerkerk en de gedeputeerden getuigden hiervan, doch Gos- linga schrijft ook persoonlijk aan Heinsius: alleen moet ik zeggen, dat al de wereldt de Hertogh de justitie doet van te seggen, dat alles met courage en conduite heeft beleidt en geexecuteert' Dezelfde toon in Hompesch' brief aan de raadpensionaris'II faut que je vous dise que Mylord Due c'est aquis dans 1'occasion de ré- putation qu'aucun general jamais aije fait, tant par sa valeur que bonne conduite'. De vijf en zestigjarige Ouwerkerk, die persoonlijk het bevel over de cavalerie had gevoerd, deelde ruimschoots in de eer der over winning, en in het algemeen worden alle generaals en officieren 'niemant uitgezondert, van wat natie het zij', zeggen de gedepu teerden, ten hoogste om hun gedrag geprezen1). Vooral de Nederlandse cavalerie kon trots zijn op de behaalde zege. Zij toch was het, die de doorbraak had bevochten, die de val der vijandelijke stelling met zich bracht. Tilly, als generaal der cavalerie, de luitenant-generaals Dopf, Hompesch en Oostfriesland, en de generaal-majoors van der Nath van de Holsteinse cavalerie, de prins van Auvergne, St. Laurent van de Hannoveranen en prins Willem van Hessen-Kassel waren de voornaamste aanvoerders. Grovestins onderscheidde zich ook hier weer als een ruiteraan- voerder van de eerste rang; van de kolonels worden Chanclos en Portail in het bijzonder genoemd, evenals de luitenant-kolonel Sayer van de Blauwe Gardes. De Denen onder Wurtemberg hadden mede een belangrijk aandeel aan de zege. De Engelse cavalerie had De tekst der resolutie inzake de dankdag in Eur. Merc., p. 317. Lofzangen enz. in de pamfletten Kon. Biblk ig £18-'20. Ouwerkerk was vlg. Lamberty weinig gesticht over de, in verhouding tot Marlborough, geringe eer, hem bewezen in de missive van de gedeputeerden aan de Staten-Generaal. De missive o.a. in Eur. Mere. 278. SI

NIMH | 1959 | | pagina 75