's vijands handen was, zouden overgaan, dan is het begrijpelijk, dat Starhemberg Aragon onhoudbaar oordeelde. De kerstdagen vierden de troepen nog in neerslachtige stemming in Aragons hoofdstad, die zij in de nacht van 30 op 31 December verlieten. De Januari bereikten zij ongehinderd Balaguer, waar zij in de om geving kantonnementen betrokken. Het moet hun zonderling te moede zijn geweest bij het binnentrekken van de stad, waar de veldtocht hoopvol was begonnen, en waar zij thans, na op drie slagvelden te hebben overwonnen, als weinig meer dan vluchtelingen terugkeerden. PORTUGAL Over de krijgsbedrijven in Portugal valt weinig belangrijks mede te delen. Staatse troepen waren, zoals men weet, reeds lang niet meer in Portugal aanwezig. Het commando over de Engelse was ter vervanging van Galway, die naar Engeland was teruggekeerd na zijn nederlaag, in het vorig jaar bij La Gudina geleden, opge dragen aan Lord Portmore en tijdens diens afwezigheid hij ver toefde nog in Engeland voorlopig aan de Portugese opperbevel hebber Villa verde x). Half Mei verzamelde deze het veldleger, ter sterkte van 31 bataljons en 41 eskadrons, nabij Elvas 2). Blijkbaar geven echter de aantallen bataljons en eskadrons een geflatteerd beeld. Schonen berg, in zijn bericht aan de Staten-Generaal, spreekt van elf Portu gese en vijf Engelse regimentenonder welke laatste een Portugees op Engelse soldij, 'doch alle seer swak, specialijk de weijnige cava lerie, welkers meeste gedeelte vrij sleght gemonteert en gewapent is' 3). Terzelfder tijd ongeveer concentreerde de Bay zijn leger, waarvan de sterkte als 20 bataljons (elders lezen wij 30) en 40 eskadrons wordt opgegeven, bij Badajoz 4). Behalve deze troepen bevond zich aan Portugese zijde nog een tweede korps, uit land militie bestaande, in de Noordelijke grensstreek Tras os Montos; aan Spaanse kant een korps onder de markies van Risbourg in Anda- b Tegen Galway ontketende Peterborough, met steun van de Tories, een vinnige actie in het Britse parlement, waarbij in het bijzonder zijn beweerde schuld aan de nederlaag bij Almansa werd opgehaald. Ook tegen Stanhope, en indirect tegen Marlborough was de campagne gericht. Beiden waren nl. Whigs en medestanders van Marlborough. Hierover Churchill II p. 788-790; Eur. Merc. 171i p. 111-123. a) 'Feldziige' XII-471de ordre de bataille aldaar p. 625. 3) Lissabon 16 Mei 1710 (St.Gl. 7026). 4) 'Feldziige' XII-47 3In September bedroeg de sterkte der Spaanse troepen aan de Portugese grens in Estrumadura 32 bats en 35 esk8, aan de grens van Oud-Castilië 8 bats en 12 esks, en in Anda- lusië eveneens 8 bat8 en 12 esk8 (Vendóme aan Lod. xiv 30 September 1710). 720

NIMH | 1959 | | pagina 762