deze beperkte doelstelling verlangt een zekere mate van agressivi teit, en bij gebreke hiervan kon Gronsfeld niet beletten, dat de Fransen in Juni St. Fremont met 8 bataljons en 12 eskadrons naar de Nederlanden deden vertrekken. Overigens brachten de Fransen de zomer voornamelijk door in de linies van de Lauter, zich bepalende tot enige requisities en fourageringen op vijandelijk grondgebied. Gronsfeld betrok in April een kamp in de omgeving van Ettlingen (nabij Karlsruhe), dat hij in Juli verwisselde voor een bij Rheinzabern op de linker Rijnoever. Bezons was toentertijd voorwaarts van zijn linies ge legerd, bij Freckenfeld, op 1g km van de tegenpartij. De enige gevechtsactie waarvan melding wordt gemaakt is een ruitergevecht van enige eskadrons op 1 2 Juli, dat in het voordeel der geallieerden verliep. De 20e November marcheerden de bondgenoten af naar de winterkwartieren; de Fransen de volgende dag. Geen wonder dat het journaal der campagne kan zeggen: 'Die Mannschaft und Pferde von unserer Armee haben sich zu Ende der Campagne in besserem Stande als zu Anfang derselben befunden' D. Evenmin als aan de Bovenrijn waren in Noord-Italië de voor waarden voor het behalen van belangrijke resultaten aanwezig. Aan Franse zijde was het bevel aan Berwick opgedragen, en daar deze aanvankelijk in de Nederlanden vertoefde, voorlopig aan Medavi. Hun taak was een zuiver verdedigende, en de beschikbare troepen macht, althans wat het aantal eenheden aangaat, (70 bataljons en 31 eskadrons) ruim voldoende. Waarschijnlijk was echter ook hier de effectieve sterkte ver beneden de nominale. De troepen waren in een cordonopstelling geplaatst, welke zich uitstrekte van de Zwitserse grenzen tot de Middellandse zee. De Franse legerhoofden konden zich dit veroorloven enerzijds wegens de natuurlijke sterkte van het front, anderzijds omdat de bewegingen in het ruwe bergland zo moeilijk en tijdrovend plachten te zijn dat de verdediger gewoon lijk ruimschoots tijd had tot de nodige tegenmaatregelen. Daun, wederom de opperbevelhebber van het keizerlijk- Piëmontese leger, had dus een weinig dankbare taak. Bij de veld tocht van het vorig jaar had hij met negatief resultaat getracht, over de Mont Cenis en door het dal van de Isère in Frankrijk binnen te dringenthans wilde men hetzelfde beproeven door het dal van de Stura, om over de 2000 m hoge Col de l'Arche het dal van de boven-Durance te bereiken. b Het bovenstaande vluchtig overzicht is ontleend aan 'Feldzüge' XII, 267-298, alwaar de veld- tocht uitvoerig is beschreven. 723

NIMH | 1959 | | pagina 765