Noailles, op den iApril deses jaers voor Barcelona geconjungeert sijnde, dese stad formeel hebben belegert. Hebbende de avenues overal tot aen de zeekant wel beset, om het incomen van secours te beletten. Leggende mede met haer vloot onder den Admirael Toulouse omtrent de 30 schepen voor de stad gerengeert. Op d'ontfangen ordres van den Coningh van mijn ten spoedigsten herwarts te begeven met mijn regiment en dat van de Duijtschers, sterck omtrent 150 man, hetwelcke aenstonts heb naegecomen. Dien eijgen dag bequam Milord Donnegal mede ordre om met het Engelse regiment van Charlemont nevens een regiment van Napolitanen om gesament- lijck te tragten hierin te komen. Waerop wij aenstonts sijn gemarcheert (sonder eenige bagage) en geduerende onse marsch (nae alle precautien gebruijckt te hebben) bennen wij te rade ge worden nae de kant van de zee door het gebergte te marcheren, om ons met vaertuijgen, die ik langs de zeekant door mijn adjudant liet versameien, te water te doen transporteren in de nagt. Hetwelcke ons soodanig is geluckt door de negligentie van den vijand, dat wij, te Arrains de Mar scheep gegaen sijnde in booten daer men 8 a 9 man in kon bergen, in twee nagten alle geluckigh alhier bennen gearriveert en dat wel van passé, doordien dese plaets van geen of luttel gereguleerde militie was voorsien en van alle kanten open. Tot ons geluck hebben sij sig geattacheert aen het casteel van Monjoui met al de ceremonien, die men in een groote belegeringe can gebruijcken, hetwelcke door ons soodanig is bedisputeert geworden, dat sij het door de bres met een groote magt hebben moeten emporteren en bennen eerst den 2 3 April daer meester van geworden. Geve mij d'eer een klijn relaas aen U wel Ed. Gestr. hiernevens te senden, dewijl den tijt mij te kort valt, omdat soo aenstonts uijt moet, alsoo wij van avont een vigoureusen uijtval staen te doen en dat van avont, gelijck mij is berigt, een vaertuijg naer Engeland wert afgesonden. Eijndelijck, naedat wij in d'uijterste extremiteijt waren gebragt, soo is het secours met de gecombineerde vloot op den 8 deser ontrent de middagh aen- gecomen, naedat de vijantlijcke vloot daegs tevooren 's avonts ontrent 6 uuren tzeijl was gegaen om sig te retireren. Mijlord Peterborough dede aenstonts de militie debarcqueren, om ons in cas van attacque te souteneren. Tot nog toe hebben sij sulcx niet gedaen, maer pousseren gestadig haer loopgraven en bennen tot aen de pallissaden van de contrescharp geavanceert, vanwaer wij van avont sullen tragten haer te delo- geren.' 'P.S. Mijn outste soon is bij de tweede uijtval swaerlijck in de borst gequetst en hebbe bij de 2 50 man van mijn regiment verlooren nevens eenige officieren. bijlage RELAES VAN HET GEPASSEERDE GEDURENDE DE BELEGERINGE VAN BARCELONA Den i April is het corps onder commando van den Marechal de Tessé, ge- accompagneert van den Hertog van Anjou, ontrent Barcelona in 't gesigt van de stad gecomen en is op den 2e dito geconjungeert met het corps uijt het Lam- pordan gecomen, sterck 1 j battaillons en 13 esquadrons, gecommandeert door Monsr. de Legaal en Hertog van Noailles. 764

NIMH | 1959 | | pagina 806