Naerdat het leger bij malcanderen was gecomen, nog in hare marsch sijnde, heeft den vijand regt naer het fort Monjoui gemarcheert, makende mine van het te attacqueren, wel bewust sijnde de weijnig forces, die daerin waren. Dog contenteerden haer van seecker clooster onder aen den berg Montjuif leggende, genaemt S. Madrona, in besettinge te nemen. Sloegen daer eenige miquelets uijt, die daerin waren. Den i April hebbe ik een ordre becomen van den Coninck om mij ten spoedigsten uijt Girone met een gedeelte van het garnisoen (wel speciael mijn regiment) in Barcelona te werpen. Den Engelsen Major-Generael, Mijlord Donegal, kreeg mede sulcken ordre om met een Engels en een Napolitaens regiment te marcheren, waerop wij den 2 dito ons op de marsch begaven. Alle bagage achterlatende, sijn wij in twee marschen tot halfwegen Barcelona gecomen (sijnde ijder marsch groote ses uuren), alwaer een tweede ordre van sijn Majt. ontfingen van mijn beste te doen om ter zee in genoemde plaets te komen, terwijl alle posten en avenues te land beset waren. Waarop aenstonts hebbe geresolveert nevens den commandant van d' Engelse onse marsch naer de zeekant te doen, marcherende van eene plaets Sensalome ge naemt en onse route nemende naer Arijens de Mare, alwaer ik den 4 dito tegens den avont met het garnisoen ben gecomen. Dog uijt vrees dat tot genoemde dorp geen barcquen genoeg tot ons embar- quement soude vinden, sond ik mijn adjudant op de marsch naer verscheijde dorpen langs de kust om alle vaertuijgen ten spoedigsten tot Areins te doen comen. Maer en conde geen meer bijeen krijgen, als om de helft van onse troepen te embarcqueren, waer ik mij aenstonts nevens den commandant van de Engelschen scheep mede begaff en gefaforiseert door de nagt quamen wij den dito 's mor gens seer geluckig binnen dese plaats. Sonder tarderen wierden deselve barcquen weder naer de rest van de troupes, die tot Areijns gebleven waren, gesonden, dewelcke op den 6. 's morgens mede tegens alle gedagten binnen quamen. Onse verwonderinge is seer groot geweest, dat de vijand, die seer veel klijne vaertuijgen bij haer hadden, gene detascheerde met gewapent volck, om onse barquen het incomen te beletten. Ons corps, dat wij uijt Girone hier binnen hebben gebragt, bestont uijt 1500 man. Bij ons incomen vonden wij den vijand nog aen 't clooster, hiervooren genoemt, geposteert en opende hare trencheen aldaer op den 6 dito 's nagts, lopende haer linie naer het fort Monjoui. Den 7. heeft den vijand een linie gelopen naer een punt van 't genoemde fort, die nog onvolmaeckt was, die tegens de zeekant comt en formeerde een attaque tegens die punt en een andere veel lager tegens een bastion van geseijde fort. Den 8heeft den vijand het fort beginnen te bombarderen. Denzelfden dito hebben wij een sortie gedaen door eenige landluijden, die sulcx wilde doen, en hebben haer door eenige granadiers gesouteneert. In welcken uijtval ik eenige luijden en een vaendrig van mijn regiment verloren hebbe. Den 9. is niets bijsonders voorgevallen, als dat den vijand hare wercken, die sij tevooren gemaeckt hadden, in staet bragten en hare batterijen tegens het fort opende. Den 10. heeft den vijand seer sterck geapprocheert en hebben veel bombes in onse wercken gesmeten, die ons veel schaden toebragtem, doordien alles rots en steen is. 765"

NIMH | 1959 | | pagina 807