1707 BIJLAGE 2 y. Zie pag. 191. FERD. V. COLLEN AAN HEINSIUS (A.R.A. Heins. arch. 1176) Camp van Dieghem, 30 May 1707 Wel Ede Gestr. Fleer, T sedert, dat wij op den 21 sten deses met het leger int campement tot Hall gemarcheert syn, sal U Wel Ed. Gestr. uyt de brieven aen Haer Hoog. Moog. geschreven, gesien hebben, dat het leger op den 26 van Hall is opgebroocken, en s avonts tot Soingnies gecampeert heeftdese mars is door de lengthe van de wegh, hitte van den dagh, en stof van de weeghen voor de infanterye seer rude geweest, en schijnt alleen gedaen te syn, om dat men oordeelde, dat de vijanden achter haere linien soude blijven leggenmaer als door inkoomende advysen kenbaer is geworden, dat sy tot Estienes Basses et Hautes achter de Haine waeren koomen camperen en vervolgens over de Pieton tot Fleury, Gemblous en Sombref haer campement geextendeert hadden, heeft men konnen sien, dat sy haere linien, steeden en gants Vlaenderen abandonneerde en ten besten gaeven, en sich int open velt presenteerden. En alhoewel men oordeelde, dat het beste soude syn van Soingnies bij Ron- quières de Senne te passeren om het campement tot Nivelle te betrecken, is door naeuwkeurighe informatie dese mars ondoenlyck bevonden, en oock seer dangereus, omdat, indien de vyanden een mouvement derwaerts hadden ge daen, gelyck sonder twijffel souw geschiet syn, ons het overkoomen souden kon nen belet hebben, of de overgekoomene troupen met groot voordeel konnen attaqueren, en nademael door dese beweginghe der vyanden de groote steeden van Brabant aen haere insultes geexponeert waeren, is geresolveert op den 2 8 sten met het lumieren van den dagh wederom van Soingnies naar Hall te rugge te marcheren, en de 29ste naer Dieghem, alwaer wij heeden om de gefati- gueerde troupes wat te laeten uytrusten syn blyven leggenuyt dese contenance der vyanden sou men moeten oordeelen, dat sy geene bataille sullen eviteren, maer ter contrarie, naer haer voorgeven als merckelyck superieur syn de in in fanterye en cavallerije een bataille hasarderen, dogh hoewel het getal van haer batallons en esquadrons al moght grooter syn, soo kan naer het gemeen gevoelen de compleetheyt en manschap derselver, bij die van het geallieerde leger niet haelen. Morghen sullen wy van hier opbreecken, en marcheren bij Leuven langhx den Dyle, om overmorghen daer over te trecken, indien de vijanden meede geen mouvement derwaerts maecken, en sigh voor die reviere setten, als wanneer ons lichtelyck den overtocht souw belet worden. Ick sal myn de eere geeven van U Wel Ed. Gestr. te communiceren t geen verders van importantie moght voorvallen en blijven met seer veel ijver, Wel Ed. Gestreng. Heer U Wel Ed. Gest. seer ootmoedige dienaer Ferdinand van Collen 768

NIMH | 1959 | | pagina 810