conjoncture du temps et 1'indispensable necessité d'entretenir 1'har monie parfaite avec le Due, nous fit fermer les yeux a ces petits tours'1). Behalve Brussel waren de 27e ook Mechelen en Lier door de Fransen ontruimd; uit beide laatstgenoemde plaatsen werden de garnizoenen naar Antwerpen gezonden. Bij de nadering der bond genoten droeg ViLLEROY zorg, een nieuwe hindernis tussen zich en de vijand te plaatsen: de 26e legerde hij zich achter de Dender, met de rechtervleugel te Aalst, de linker te Oordeghem. Toen de ge allieerden daarop de 27e het kanaal van Willebroek overtrokken en zich aan de overzijde bij Grimbergen neersloegen, achtte de maar schalk verder teruggaan geboden. Hij ging te Gent over de Schelde, en legerde zich ten Zuiden van de stad, tussen Eecke en Assenede. Het marcheren door Gent ging, volgens de Vault, met een ver warring gepaard, die bewees dat men de schrik van Ramillies nog niet te boven was. Bij Grimbergen bleven de geallieerden twee dagen rust houden om zich te 'rafraicheeren' of, zoals Goslinga zegt: 'pour soulager les soldats et la cavallerie des fatigues de tant de grandes et réiterées marches'. In de brieven welke Goslinga in deze dagen aan de raadpensio naris schrijft, komt hij herhaaldelijk op voor een bevordering van kolonels tot brigadier, als beloning voor in de slag betoonde dapper heid. In het algemeen waren de Staten te schriel in het belonen en te laks in het straffen: waerlyck W.Ed.G.Heer', zo schrijft Goslinga althans, 'de Staat is al te carigh ende difficyl in 't remu- nereren van brave actiën, en te langksaem in 't straffen van andere, die haer plight niet betraghten; is het geen schande, dat onse gehele crijchsraedt, of liever de hoofden van dien manqueren? Het is van de genereusheidt en U.W.E.G., oock voor het welwesen van 't landt, het een en ander te remedieren' 2). Terwijl het leger te Grimbergen lag, deed Marlborough zijn plechtige intocht in Brussel, waar hij met het lossen van het geschut en onder de toejuichingen des volks werd ontvangen. In het alge meen heerste er ten opzichte van de overwinnaars een gunstige stemming. Dank zij de strenge tucht, die in en om het leger heerste wij lezen zelfs, dat er vijf man werden gehangen wegens het stelen van kippen - kwamen de boeren van alle kanten hun waren te koop aan bieden. Tal van burgers van Brussel kwamen het kamp bezichtigen, s* Murray n-^37; Goslinga, Mem8 24 vlg. Over Churchill: Vreede, Correspce 6$, 67. 2) Goslinga aan Heinsius 2 Juni, l.c.

NIMH | 1959 | | pagina 82