bijlage 44. Zie pag. 453. BELCASTEL TE BARCELONA AAN ST.GEN. (St.Gl. 7357) 9 Nov. 1708 o.a. 'Op den i7en der voorlede maand hebbe mij de eere gegeven van aan U Ho.Mo. te schrijven wegens den staat der Cheur-Phaltzise troupes staande ter besoldinge van U Ho.Mo. ende hare Britanise Mayesteijt, alsmede die van U Ho.Mo. eijgene troupes. Dien briev heeft bij gebrek van schepen niet connen werden versonden als tegelijk met desen. Sulks dat den inhoude derselver niet verder repeteere. Den Marschalk Grave van Starrenberg (naardat exactelik hadde geexami- neert de lijsten van de troupes der natiën, composeerende het leger in dit land ende bevindende dat deselve op den voet van 48 000 man moesten sijn; daarin begrepen de vier duijsent die nog uijt Duijts-land moeten comen; ende dat geen 25 000 uijtmaken en die nog slegt geconditionneert) heeft geresolveert een krijgsraad te beleggen, bestaande uijt alle de Generals en Ministers, welke sig in dese stad bevinden. Dit is op den 6en deser maand geschied. Aldaar wierdt aan het oordeel van ijder der leden gerepresenteert of het beste expedient soude sijn den oorlog in dit land te voeren offencive of defen- cive. Werdende eenparig en met gemeene stemmen besloten tot de offencive. Maar dat ten desen effecte indispensabel was de noodige middelen tot de recruteeringe der troupes van 't voorz. leger te vinden. Ende dat de Chefs van alle de natiën souden geobligeert sijn aan hunne souverainen dese necessiteijt te representeeren ende tegelijk de middelen om gemelte troupes te betalen. Ende daardoor voor te comen de desordres, die zij in de campagne plegen, ruinneerende geheel en al het land; gelijk dit maar al te veel geduurende dese laatste campagne is gepractiseert geweest door soodanige, die geen stuijver betalinge onthngen, te weten de Spagnaarden en Portugaisen. Daar wierd mede voorgedragen, dat een fonds moeste werden gesogt om te supporteeren de grote en onvermijdelike kosten, die, om dit leger te doen ageeren, moeten werden gedaansoo tot de voitures om het brood, als ook de artillerie na te voeren. Welke kosten volgens gemaakte calculatie bedragen 550 duijsent pistolensonder nog te reekenen de kosten tot de fortificatiën van Gerona, zijnde van onwederspreekelike noodsakelikheijt, ende het conti- nueeren van die van Tarragona. Meergedagte Marschalk representeerde mede, dat het regte middel, om in dit land te reuisseeren, was, de vijanden te voorcomen ende eerder als zij in campagne te zijn. Ik hebbe de vrijheijt genomen van in alle mijne voorgaande brieven aan U Ho.Mo. te remonstreeren de toestand van derselver troupes in dese landen ende het eenige middel om die te recruteeren, zijnde het senden van een getal sol daten voor de vier regimenten infanterie. Ik sal alsnog de vrijheijt nemen om aen U Ho.Mo. te seggen, dat soo het geen soldaten sijn, daar men staat op kan maken, het maar recruten voor den vijand zijn. Connende sonder wapenen werden gesonden, alsoo men die hier uijt de magazijnen can nemen. 792

NIMH | 1959 | | pagina 834