ook die te Gent, met de aansporing, het voorbeeld van hun Bra bantse landgenoten te volgen. De magistraat was hiertoe maar al te zeer geneigd; alleen de gouverneur wenste voorwaarden te be dingen voor het regiment van Los Rios, dat als garnizoen op de cita del was achtergelaten. Enige 24-ponders, voor het kasteel in batterij gebracht, brachten hem tot andere inzichten; de 2e Juni werd een capitulatie gesloten, waarbij het garnizoen krijgsgevangen werd. De gouverneur en officieren werden op parool vrijgelaten, met dien verstande, dat diegenen, die zich na vier maanden nog niet voor Karel iii hadden verklaard, naar elders in gevangenschap zouden worden gevoerd. In de avond van dezelfde dag verklaarde de Gentse stadsregering zich officieel voor de Habsburgse koning1). De ie Juni zond Marlborough drie detachementen cavalerie uit, n.l. één onder Ross naar Brugge, één onder Cadogan naar Antwerpen, en een derde onder de Deense brigadier Dewitz naar Oudenaarde. Alle drie waren voorzien van brieven, waarin de be trokken autoriteiten werden uitgenodigd, onder de zelfde waar borgen als elders waren gegeven, zich voor de wettige koning Karel iii te verklaren. Opmerkelijk dat voor geen der drie taken een Staats generaal werd gebruikt. Het volledigste succes had het detachement van Dewitz. Ouden aarde had een Spaans en twee Franse bataljons in bezetting. Toen de stad de ie werd opgeëist, weigerde de gouverneur, de markies de Bournonville, haar over te geven. De magistraat echter ver klaarde zich tegen iedere verdediging, en meer nog, zij liet De witz weten, dat de burgerij genegen was, zich voor Karel van Habsburg te verklaren, hem tevens verzoekende, de stad in allen gevalle zoveel doenlijk te sparen. De brigadier deed daarop een nieuwe sommatie, met de bedreiging van na het verstrijken van een termijn van 24 uur geen kwartier meer te geven. Het antwoord getuigde reeds van weinig vastberadenheid: de gouverneur kon de stad niet overgeven alvorens geschut te hebben gezien. De gealli eerde commandant haastte zich, Marlborough van de stand van zaken op de hoogte te stellen, en deze zond daarop de luitenant- generaal Scholten met 7 bataljons en enige artillerie. Bij dier ver schijning in de morgen van de 3 e capituleerde de gouverneur ge lijk te verwachten was. Het garnizoen kreeg vrije aftocht: de Fran sen naar Kortrijk, de Spanjaarden naar Bergen. Een belangrijke aan- Europ. Mere. 308, 309; Ouwerkerk a.d. St.Gl. 31 Mei 1706 (3 e lias lopende); Goslinga p. 28; Murray 11-543, J47> SS7- Ten behoeve van de verdere operaties werden o.a. te Brugge grote magazijnen aangelegd. Voorraden en artillerie werden hierheen van de Maassteden overgebracht, waartoe 400 schepen werden gebezigd. Uit Coblenz werden 44 zware stukken naar de Nederlanden getransporteerd. (Lamberty IV-85). 62

NIMH | 1959 | | pagina 86