Een van de eerste daden van het nieuwe bewind bestond in een oproep aan alle ingezetenen der bevrijde gewesten, die zich tot nog toe in Franse dienst bevonden, om binnen een bepaalde tijd in dienst van de nieuwe koning over te gaan, op straffe van verbeurd verkla ring van goederen. Deze 'advocatoria' bevorderden wederom krach tig de desertie, vooral ook onder de Zuidnederlandse en Spaanse officieren. Eerst in November hield de toeloop langzamerhand op. In Augustus waren uit de overlopers en hen, die bij de verschillende capitulaties de zijde der bondgenoten hadden gekozen, vier infante- rieregimenten gevormd. In het voorjaar van 1707 was deze macht aangegroeid tot 3 regimenten te voet, een regiment cavalerie en een regiment dragonders; totaal een 3400 man. Commandanten der infanterieregimenten waren de Spanjaarden Laspiur, d'Avxla en Salablanca, de 13-jarige hertog van Aremberg en Hartop, een te Antwerpen geboren Ier. Het regiment Laspiur was Spaans, de an dere Waals. Commandant van het regiment cavalerie was de markies van Westerloo, uit een van de aanzienlijkste Zuidnederlandse ge slachten, en schrijver der bekende Memoires; van de dragonders de baron d'Audegnies, die reeds in 1703 de dienst van Philips v had verlaten. Inspecteur-generaal der infanterie werd de Zuidneder landse officier Pascale, van de cavalerie Westerloo (zie Bijlage 18). Tot degenen, die de zijde van Karel iii kozen behoorden ook reeds genoemde markies van Winterfelt, gouverneur van Antwer pen, en de generaal Wrangel, die wij nog als gouverneur van Brus sel zullen ontmoeten. De bekwame kwartiermeester-generaal Ver boom werd sterk door de Fransen gewantrouwd, en zelfs geruime tijd gevangen gehouden, ondanks de beleidvolle wijze, waarop hij 21 Juni een dringend nodig secours in Dendermonde wist te brengen. De om zich heen grijpende desertie in de Spaanse onderdelen noopte de Franse koning tot een reorganisatie, waarbij de bestaande 49 bataljons en 47 eskadrons (de troepen in Duitsland inbegrepen) werden teruggebracht tot 30 bataljons en evenveel eskadrons. Deze laatste werden gevormd door 8 regimenten cavalerie, 2 garde-eska drons en 3 regimenten dragonders. De waarde der Spaanse troepen was echter sterk gedaald door de verzwakte effectieven (in October van 1706 telden de regimenten dragonders nog niet meer dan 2 10—230 man) en niet minder door neiging tot afval en desertie, die nog lang onder deze troepen bleef heersen. De oprichting der nieuwe geallieerde korpsen was misschien nog meer een staatkundige dan een militaire noodzakelijkheid. Men kwam op deze wijze tegemoet aan het streven der Zuidnederlanders naar zelfstandigheid, en wat ook van belang was, men diende em- 69

NIMH | 1959 | | pagina 93