omstreeks de 7e gevormd om eerstgenoemde plaats voorlopig te blokkeren; tot het beleg van Oostende en Nieuwpoort zou worden overgegaan, zodra het nodige zware geschut zou zijn aangekomen. Marlborough verwachtte het ongeveer de 13e. In afwachting van de aankomst der artillerie begaf hij zich de 8e Juni naar Den Haag. Aan Franse zijde was men hiervan als ge woonlijk vlug op de hoogte. Men leidde er op zich zelf niet onlo gisch uit af, dat de reis ten doel had, de toestemming der Staten te verkrijgen tot het belegeren van Duinkerken, Nieuwpoort en Oostende. De Vault deelt zelfs mede, dat de hertog in een krijgsraad had voorgesteld, genoemde kustplaatsen te veroveren, maar dat hij de medewerking van Ouwerkerk en de Hollandse generaals niet had kunnen verkrijgen. Het een noch het ander is waar. Niet alleen heerste in deze tijd een bijna ideale eensgezindheid in de hogere leiding, doch ook blijkt uit verschillende brieven, o.a. van Marl borough zelf, Ouwerkerk en Dopf, dat vóór het vertrek van de hertog uit het leger reeds tot het beleg van Oostende was besloten1). De onderwerpen, die Marlborough wilde bespreken, noemt hij in zijn brief aan Heinsius van Juni. Het zijn 'the descent, the operations of the campaign, and to take the best measures we can prevent the Comte de Goës and the Elector Palatine destroying what the deputies and I have done in the name of England and Holland, which has put this country in so good humour, that they are gene rally on our side'. Wat de 'descent' aangaat, hieraan hechtte Marlborough, nu het gold, de vijand zo mogelijk nog voor de a.s. winter murw te maken, meer waarde dan ooit. De ie, toen hij zijn bezoek aan kondigde, schreef hij reeds'for I am of opinion, that the descent is more necessary than ever, and that the troupes we shall send from hence will do us much more service then if we keep them here'De Staten bleken hier volkomen mee in te stemmenzonder aarzelen stemden zij toe in het embarkeren van drie regimenten infanterie en 10 eskadrons dragonders, waarbij nog kwam het nieuw opgerichte regiment voetvolk van Cavalier, de aanvoerder der Camisards. Aan Engelse troepen zouden drie regimenten infanterie en 6 eska drons dragonders worden ingescheept, waartoe Engeland de nodige transportschepen naar Willemstad zou zenden, de gewone aan- en afvoerhaven der Engelse strijdkrachten. De Staten be loofden voor transportschepen voor hun eigen troepen te zullen zorg dragen. Murray II-570 vlg.Pelet VI-60, 494; Ouwerkerk aan Heinsius 7 Juni (Heins. arch. 1118); Dopf aan Heinsius 7 Juni (id. 108^). 72

NIMH | 1959 | | pagina 96