i 3 bataljons en de nodige ruiterij uit het kamp van Selzate naar Oudenburg op mars gaan, om verder met Ouwerkerk samen te werken bij de insluiting en het beleg van Oostende1). Tenslotte werden ook bataljons uit vestingen, die thans weinig of geen gevaar meer liepen, bij het veldleger aangetrokken. Zo zien wij, dat 19 Juni een viertal regimenten uit Grave, Bergen op Zoom, Breda en Hoey order krijgen, naar het leger te marcheren. Hetzelfde geschiedde nog met andere regimenten, o.a. uit Den Haag. Marl borough had hierop reeds direct na Ramillies aangedrongen. De Fransen hadden reeds meermalen op dezelfde wijze gehandeld en waren in dit opzicht minder scrupuleus dan de Staten, die steeds met eventuele protesten van zich bedreigd achtende provinciën reke ning dienden te houden 2). Dank zij al deze versterkingen waren de geallieerde strijdkrachten thans ruimschoots toereikend om na het afzonderen van een gedeelte voor een beleg een observatiekorps over te houden, in staat om het ontzet te verhinderen, en hiertoe zonodig een slag te 'risqueren'. Bij de verdere operaties was vooral het door zijn ligging sterke Dendermonde hinderlijk, dat de transporten over de Schelde be lette. Voorlopig moest met een blokkade worden volstaan, en 10 Ju ni werd hiertoe een detachement afgezonden onder de Engelse bri gadier Meredyth. Er bestond echter hoop dat, indien men tot een beschieting overging, de burgerij, die sterk op de hand der gealli eerden was, het niet al te sterke garnizoen tot overgave zou dwingen. Marlborough verzocht daarom aan de markies van Terracina, die Antwerpen enkele dagen tevoren zo verdienstelijk in handen der bondgenoten had gespeeld, met enige galjoten en een tweetal zware mortieren tegenover de stad post te vatten en aanstalten tot een bombardement te maken. Meredyth kreeg bevel, hem in alle op zichten behulpzaam te zijn. De reactie, waarop de geallieerden hadden gehoopt, bleef even wel achterwege, hetzij wegens de maatregelen van de krachtige Spaanse gouverneur de la Valla, hetzij om andere redenen. Nog drie maanden zou het duren, eer de verdedigers het hoofd in de schoot zouden leggen. Voorlopig richtte alle aandacht zich naar de zeekust 3). Tegelijk met het insluiten van Dendermonde werden reeds de eerste stappen gedaan tot het belegeren van Nieuwpoort of Oost- 7 5 Murray 570; Fagel a.d. St.Gl. 8 Juni (St.Gl. 7160); Lamberty IV-22. 2) Murray II-603Eur. Merc. 30^. 8) Murray £79, '84.

NIMH | 1959 | | pagina 99