De onderdelen betrokken dagelijks het benodigde uit de magazijnen, waartoe zij van vrachtauto's gebruik maakten. Het aankopen van verplegingsartikelen geschiedde centraal door de zorg van de Stellingintendant. Hoewel in strijd met het verplegingsvoorschrift werden om der kosten wille echter veelal leveranciers gekozen, die op grote afstand van de stelling waren gevestigd, terwijl met machtiging van de Opperbevelhebber tevens artikelen werden betrokken van de etappendienst te Rotterdam. Brood werd verstrekt uit de marinebakkerijvlees werd betrokken uit de voorraad van de zeemacht, terwijl tevens het slachthuis te Alkmaar werd gebruikt. Bij de detachementen Kornwerderzand en Den Oever, bij de bezettingen van de Wonsstelling en van de eilanden, waarvan te verwachten was dat in geval van oorlog de geregelde voorziening kon worden verstoord, waren conserven opgelegd. De behandeling van het wasgoed geschiedde te Alkmaar. De stad Den Helder bezat een eigen drinkwaterinstallatie, maar betrok ook water van het provinciaal waterleidingbedrijf te Alkmaar. Dit bedrijf diende tevens voor alle plattelandsgemeenten in de kop van Noord-Holland. Het detachement Kornwerderzand en de bezetting van de Wonsstelling betrokken water van de Friese provinciale waterleiding. De kledingvoorziening geschiedde door het kledingmagazijn te Den Helder; reparaties werden verricht in de garnizoenswerkplaats aldaar. Gedurende de gevechtsdagen behoefde, behoudens de watervoorziening van Kornwerderzand, geen verandering in deze gang van zaken te worden gebracht. Aan de behoeften van de onderdelen is steeds voldaan. Aan de uit de noordelijke provinciën terugkomende troepen welke kleding, uitrusting, lijfgoederen, dekens e.d. hadden moeten achterlaten, kon het ontbrekende ruimschoots worden ver- schaft Hoe de toestand zich echter zou hebben ontwikkeld, indien de vijand de stelling langdurig zou hebben afgesloten en mitsdien voor de versterkte bezetting geen aan voer van buiten meer had kunnen plaats vinden, kan slechts worden gegist. Maatregelen om aan een dergelijke enigszins langdurige toestand het hoofd te kunnen bieden waren niet genomen. De positie van de vrij omvangrijke burgerbevolking zou ongetwijfeld weldra zeer moeilijk zijn geworden; maatregelen voor distributie waren niet voorbereid. Het Algemeen Stellingpark had gedurende de gevechtsdagen een bijzonder zware taak. Onmiddellijk na de eerste oorlogshandelingen deden de onderdelen een beroep op het park, teneinde materieel te verkrijgen ter verbetering van de stel lingen. In het bijzonder de luchtdoelartillerie, welke in het open veld was opgesteld vroeg grote hoeveelheden zandzakken aan zodat de voorraad van 30 000 stuks spoedig was uitgeput. De Directeur van het Stellingpark vorderde te Den Helder alle beschikbare kunstmestzakken e.d. Toen het landfront werd bezet en verder uitgebouwd, ontstond een grote be hoefte aan gereedschappen, hout en ander pionier-materieel. Al het beschikbare 86 ALGEMEEN STELLINGPARK

NIMH | 1960 | | pagina 104