toestand, dat in die proclamatie werd gegeven bleek, dat er nog zware strijd te wachten was en dit was voor de Burgemeester aanleiding, nogmaals op evacuatie aan te dringen. Bij het onder het oog zien hiervan bleek, dat geen voldoende ver voermiddelen aanwezig waren en vóórdat een beslissing was genomen, moesten de wapens worden neergelegd. Voor het overige hebben in de kop van Noord-Holland slechts enige evacuaties van zeer geringe omvang plaats gehad te Anna Paulowna en te Callantsoog, die verband hielden met de inundatie. Bij de Wonsstelling heeft een betrekkelijk kleine evacuatie plaats gevonden. De gemeente Wonseradeel moest, bij gebleken noodzakelijkheid, de inwoners binnen het gebied van de Wonsstelling elders in de eigen gemeente onderbrengen. Hiertoe waren voorbereidende maatregelen getroffen. In de morgen van 10 Mei vroeg de burgemeester telefonisch aan de Commandant van de Wonsstelling of met de evacuatie moest worden begonnen. Op deze vraag werd nog geen definitief antwoord gegeven, doch enige uren later was de telefonische gemeenschap reeds verbroken en waren de toegangen tot de stelling gesloten, zodat de Burgemeester geen maatregelen meer kon nemen. De Commandanten van de vakken Zurich en Makkum stelden de ingezetenen van deze plaatsen in de gelegenheid uit te wijken. De bewoners van Zurich begaven zich per autobus naar Noord-Holland en vonden aldaar onderdak. De ingezetenen van Makkum vluchtten naar Workum, Warns, Heeg, Medemblik en Hindelopen. De meesten keerden reeds na enkele dagen huiswaarts; de geëvacueerden te Medemblik moesten wachten tot 23 Mei in verband met de versperring in de haven. Daadwerkelijke evacuatie heeft nog plaatsgevonden op het eiland Wieringen, alwaar de Commandant van het Detachement Den Oever op 12 Mei aan de Burgemeester een uiteenzetting gaf van de plaatselijke militaire voornemens en van de gevaren, welke de bevolking bedreigden. Tussen 19.00 en 21.00 vertrokken de burgers uit Den Oever naar Medemblik; zij keerden reeds op 15 Mei terug. Op het eiland Texel heeft zich rondom het vliegkamp De Mok een kleine vrij willige evacuatie voltrokken, waarmede de overheid zich niet heeft bemoeid. 90

NIMH | 1960 | | pagina 108