HOOFDSTUK IX DE CAPITULATIE Zoals reeds in Hoofdstuk IV werd vermeld, ontving C.-Stg.Hd. op 14 Mei te omstreeks 17.00 het bevel de strijd te staken, de troepen, die in aanraking waren met de vijand, de wapens te doen neerleggen nadat een parlementair deze opdracht aan de vijand had medegedeeld en voorts wapens, munitie en materieel voor zover als mogelijk onbruikbaar te maken of te vernietigen, hetwelk in het bijzonder gold voor het kustgeschut, dat immers front west maakte. Uit de verschillende dagboeken en rapporten blijkt, hoezeer men aanvankelijk aan de juistheid van het bericht twijfelde en hoe terneergeslagen men was toen het bericht onomstotelijk werd bevestigd. De Wonsstelling was weliswaar gevallen, maar op alle overige fronten was de Stelling van Den Helder volledig intact. Van de gebeurtenissen elders, welke de Opperbevelhebber tot zijn besluit hadden gedrongen, droegen de troepen uiteraard geen kennis. Het was een tragisch ogen blik, dat door commandanten en troepen slechts met moeite werd verwerkt. Voor het Detachement Kornwerderzand in het bijzonder was het bevel tot het neerleggen van de wapens een harde slag en allen kregen het te kwaad toen de kapitein, vergezeld door twee sergeanten, met de witte vlag de vijand tegemoet ging. Het was reeds duister toen hij terugkwam. Zijn plaatsvervanger liet de troep op de spuisluizen aantreden, teneinde deze aan hem te presenteren. Toen de auto's, waarin hij en enige Duitse officieren waren gezeten, de versperring naderden werd het grote zoeklicht ontstoken en aldus in het felle licht naderde deze com mandant zijn troep. De Duitse officieren hielden zich op enige afstand. Voor de laat ste maal weerklonken de bekende commando's, welke voortreffelijk werden uit gevoerd als hulde aan de commandant, die zo rustig en kalm zijn mannen had aan gevoerd en door zijn voorbeeld had bezield. Onder het schijnsel van het zoeklicht werd hem het detachement gepresenteerd en hij sprak een afscheidswoord tot de 240 man, die tot het laatste ogenblik hun plicht hadden gedaan en die gedurende zo lange tijd op Kornwerderzand lief en leed samen hadden gedeeld1). Inmiddels had te Den Helder een gebeurtenis plaats, welke sterk overeenkwam met de omstandigheden, waaronder het bombardement van Rotterdam plaats vond2). Te 20.15 verschenen ongeveer 30 Duitse vliegtuigen, waarvan slechts enkele bommen uitwierpen tot een totaal van 30. Ook beschoten zij troepen in de omgeving van de stad. Het bombardement duurde zeventig minuten en daar de Nederlandse troepen niet meer vuurden, hadden des vijands vliegers vrij spel. Zij doodden 22 Nederlanders en verwondden er 26, burgers en militairen tezamen 91 0 De Detachementscommandant, kapitein der infanterie C. F. J. Boers, zette na de capitulatie de strijd ondergronds voort; hij viel voor het vuurpeloton van de vijand te Sachsenhausen (D.) op 3 Mei 1942 als slachtoffer van het eerste z.g. O.D. „proces" Groep Westerveld. Teneinde de her innering aan hem levendig te houden, is op een der kazematten te Kornwerderzand een gedenk plaat aangebracht. 2) Zie Hoofddeel III/Deel 4. Onderdeel C „De strijd om Rotterdam".

NIMH | 1960 | | pagina 109