- Commentaar op voorgaand artikel, getiteld: „De verdediging van den Afsluit dijk". De Militaire Spectator Augustus 1941; - Enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945. Deel 2. Verslag en verhoren. Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf; - J. H. Koolhaas Revers. Evacuaties in Nederland 1939-1940. Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf. 's-Gravenhage 1950; - De luchtverdediging. Hoofddeel III (Deel 7) van het Nederlandse stafwerk: „De strijd op Nederlands grondgebied tijdens de wereldoorlog II". Nog on voltooid handschrift aanwezig bij de Krijgsgeschiedkundige Afdeling; - Zeemansgids voor de Nederlandse kust 1936; herdruk 1944. Het Departement van Marine, Afdeling Hydrografie; - Beknopt overzicht van het aandeel der Koninklijke Marine bij de Strijd in Nederland - Mei 1940, samengesteld op het Bureau Maritieme Historie van de Marinestaf. Marineblad October 1954; - Studie over de krijgsverrichtingen in de Stelling van Den Helder, enz. Samen gesteld door het Bureau Maritieme Historie van de Marinestaf; - Leo Leixner. Von Lemberg bis Bordeaux. Zentralverslag der N.S.D.A.P., Franz Eher Nachfolger G.m.b.H. München 1941 x); - officiële Duitse dagboeken en andere documenten. Het oorspronkelijke manuscript is door het Bureau Maritieme Historie van de Marinestaf aan de eigen gegevens getoetst, terwijl de oud-Commandant van de Stelling van Den Helder, schout bij nacht H. Jolles, eveneens daarvan inzage heeft gehad en waardevolle opmerkingen heeft verstrekt. Aan verschillende officieren en oud-officieren, die in de Stelling van Den Helder zijn ingedeeld geweest, zijn inlichtingen gevraagd, die voor zoveel dit in hun ver mogen was, bereidwillig zijn gegeven. Hieronder moeten afzonderlijk worden genoemd de reserve-kolonel van de genie V. N. A. van Es, in Mei 1940 hoofd Sectie V van het Hoofdkwartier van de stelling, die in het bijzonder waardevolle gegevens omtrent de inundatiën heeft verstrekt en de luitenant-kolonel der artillerie b.d. W. H. Doorman, in 1940 artilleriecommandant in de stelling, die tal van belangrijke gegevens betreffende de kustartillerie kon verstrekken. Teneinde de plaats aan te geven, welke dit deel in de beschrijving van de strijd op Nederlands grondgebied tijdens Wereldoorlog II inneemt, volgt hieronder de indeling van het gehele stafwerk 2). 0 Dit boek was tot 1956 de enige bron van Duitse zijde omtrent de strijd in de noordelijke pro vinciën. De schrijver was een oorlogscorrespondent van een Propagandakompagnie. In 1957 kon worden beschikt over een officieel verslag van de Duitse le Cavaleriedivisie. 2) De indeling is in 1955 enigszins gewijzigd; zij wijkt dus af van die vermeld in sommige vroeger verschenen delen van het stafwerk. De met gemerkte werken waren verschenen bij het ter perse gaan van dit deel. VI

NIMH | 1960 | | pagina 10