- De Duitse troepen zijn beschoten door zware artillerie, waarvan de aanwezigheid onbekend was. Wat is dit geweest? Het antwoord luidde: een oorlogsschip. - Hedenavond zijn zware ontploffingen gehoord uit de richting Den Helder. Wat is dit geweest? Antwoord: Een Duits luchtbombardement na het neerleggen van de wapens. C.-Stg.Hd. kreeg sterk de indruk, dat de Duitse generaal de onderhandelingen op eigen gezag voerde; hij stelde de voorwaarde, dat in de op te maken akte de clausule zou worden opgenomen, dat overeenkomsten van hogere commandanten van kracht zouden worden, indien de wederzijdse opperbevelhebbers andere voorwaarden zouden opmaken. Voorts deelde hij mede, de verantwoordelijkheid voor het stopzetten van eventuele vernielingen niet te kunnen aanvaarden vóór het tijdstip, waarop hij te Den Helder zou zijn teruggekeerd. Tenslotte tekenden beide commandanten de akte; zij is in bijlage VII op genomen 1). Na deze ondertekening keerden de Nederlandse officieren naar Den Helder terug. De eerste Duitsers arriveerden te Den Helder op 15 Mei en op Texel op 18 Mei, waardoor er gelegenheid was, regelingen te treffen buiten hun directe controle. In de morgen van 15 Mei landden Duitsers, komende per vissersboot van Moddergat, op de oostpunt van Ameland. Zij bezetten het eiland tegen het in vallen van de duisternis. Op 14 Mei liep een gewapende Duitse trawler het Friese zeegat een eindweegs binnen in de richting van Schiermonnikoog, maar koerste daarna weer naar buiten. Dit herhaalde zich op 15 Mei; de trawler kwam toen bijna tot de aanlegsteiger. In de middag van 16 Mei arriveerden de Duitsers opnieuw met drie gewapende trawlers en een klein motorbootje. Zij gingen toen aan wal. Een Duitse matroos stelde zich op met de oorlogsvlag, klaar om deze te hijsen, waarop een Duits officier de merkwaardige woorden sprak: „Der Bürgermeister von Schiermonnik oog hat um Deutschen Schutz gebeten; ich habe Ihm diesen gewahrt". Hierna deed hij met enige plechtigheid de vlag hijsen. Voor de eilanden Vlieland en Terschelling werden eerst op 18 Mei afzonderlijke protocollen van overgave opgemaakt, welke in de bijlagen IX en X zijn afgedrukt. Ameland werd overgegeven door de aldaar aanwezige officier van de marinekust wacht. De sterkte van de onderdelen, welke op het ogenblik van de capitulatie in het stellinggebied aanwezig waren, is vermeld in bijlage XI. Op 21 Mei gaf C.-Stg.Hd. de volgende dagorder uit. 93 J) De in de akte genoemde gijzelaars zijn per auto vervoerd naar Sneek en daarna naar Bolsward. Vervolgens zijn zij met Duitse afdelingen naar Alkmaar overgebracht op open vrachtwagens. Op 18 Mei werden zij vrijgelaten en keerden zij naar hun onderdelen terug. Het door de C.-Stg.Hd. gemaakte verslag van de capitulatiebesprekingen is opgenomen als bijlage VIII.

NIMH | 1960 | | pagina 111