HOOFDSTUK X DE DUITSE AANVAL1) De beschrijving is samengesteld aan de hand van officiële Duitse documenten en wat de le Cavaleriedivisie betreft in het bijzonder aan de hand van een verslag uit het dagboek van die divisie. De Duitse aanval op en door Nederland werd uitgevoerd door het 18e en het 6e Leger en het Luftlandekorps en werd ondersteund door Luchtvloot 2. Het 18e Leger viel aan ten noorden van de lijn Kevelaar, Venraij, Eindhoven, Baarle-Nassau met: 1 Cav.Div. door de noordelijke provinciën; X L.K. over de IJssel en het Pannerdensch kanaal tussen het IJsselmeer en de Waal; XXVI L.K. tussen de Waal en bovengenoemde scheidingslijn met het 6e Leger. Het Luchtlandingskorps, bestaande uit een Parachutistendivisie en een door de lucht vervoerde Infanteriedivisie, viel aan op het regeringscentrum 's-Gravenhage via de vliegvelden Ypenburg, Valkenburg en Ockenburg en op de bruggen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam. Het begin van de algemene aanval was vastgesteld op 3.55. Op dat tijdstip moest de gehele oostgrens van Nederland door de troepen worden overschreden en moest luchtbombardement plaats hebben van een aantal vliegvelden (waar onder ook De Kooi, De Vlijt en De Mok), waarna te ongeveer 5.00 de eerste echelons van het Luchtlandingskorps aan de grond zouden worden gezet. Vóór 3.55 vlogen de luchteskaders van oost naar west over ons land, waarna zij boven de Noordzee keert maakten en de aanval uitvoerden. In het bijzonder daartoe aangewezen verbanden van het luchtwapen hadden tot taak samen te werken met de marine, het afwerpen van magnetische mijnen in de zeegaten, riviermondingen en havens, teneinde het debarkeren van troepen en het uitvaren van schepen te beletten; voorts het bombarderen van havens o.a. Den Helder, IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen. le Cavaleriedivisie stelt zich in het bezit van de provinciën Drente, Groningen en Friesland en het noordelijk gedeelte van Overijssel en neemt de Afsluitdijk van de Zuiderzee. Het gros van de divisie stelt zich in het westelijk gedeelte van de provincie Friesland gereed voor de overgang over de Zuiderzee naar de Vesting Holland ten 95 (Zie kaarten nrs 15 en 16) AANVAL VAN DE lE CAVALERIEDIVISIE OP 10 EN 11 MEI De opdracht van deze divisie luidde als volgt: Alle tijdsaanduidingen zijn aangegeven in Nederlandse tijdrekening. De Duitse was een uur en veertig minuten op de Nederlandse vooruit.

NIMH | 1960 | | pagina 113