139 BIJLAGE X Vlieland, 18 Mei 1940 Den Vertegenwoordiger der Duitsche Weermacht 1°. Majoor-Commandant Dr. Schroder 2°. Kapitein-Luitenant Jensen werd heden door Luitenant ter Zee le klasse W. S. van Braam het eiland Vlieland overgegeven. Vanaf dit oogenblik is het eiland Vlieland aan den Duitschen Weermacht onderworpen. Luitenant ter Zee le klasse W. S. van Braam verklaarthet eiland is bewapend met 3 lens. v/15 cm. en 3 kns v/7,5 cm. De kns v/15 cm. door trotyl onbruikbaar gemaakt door springen. De kns v/7,5 cm. door zandvulling en afschieten. De munitie van 7,5 cm. is vernietigd, de munitie van 15 cm. is onbeschadigd. Verder zijn er ongeveer 9 machinegeweren en ongeveer 212 geweren, benevens verder krijgs- materieel. Op het eiland bevinden zich ongeveer 4 officieren en 236 mannen, één zoeklicht met dynamo wagen welke eenigszins bruikbaar zijn. Ook zijn er ongeveer 10 pistolen aanwezig. Volgens mededeling van den Burgemeester bevinden zich op het eiland 37 geïnterneerde personen, meest wegens politieke redenen uit Duitschland gevlucht alsmede eenige statenloos Duitsch spre kende personen. De gevangenbewaarplaats werd door de Commandant bezichtigd. Duitsche militairen zijn nog niet op het eiland geweest. Aan den Nederlandschen vertegenwoordiger wordt door Majoor Dr. Schroder het volgende 1°. De wapens blijven in bewaring tot zij afgehaald worden. Verantwoordelijk blijft Luitenant ter Zee le klasse W. S. van Braam. De machinegeweren worden direct naar het vaartuig van den Duitschen Commandant gebracht, zoo ook de ongeveer 6 aanwezige kijkers. 2. Het vertrek van de zich op het eiland bevindende matrozen en soldaten zal nader worden ge regeld. 3 De op het eiland woonachtige militairen worden dadelijk vrijgelaten, de uniformen worden uitgetrokken. De namen van de vrijgelatenen worden door den Burgemeester opgenomen. 4 Iedere tegenstand tegen de Duitsche Weermacht, iedere sabotage en iedere spionnage ten gunste van een vijandelijke krijgsmacht is aan militairen en burgers verboden en wordt ten strengste gestraft. De Burgemeester zal voor de algemene bekendmaking hiervan zorgdragen. 5°. De jachtgeweren zijn in bewaring genomen door den Burgemeester, zoo ook de munitie. 6°. De politie behoudt de wapens en blijft normaal in dienst. De officieren behouden hun sabel. 7 Ten aanzien van de economische verhoudingen zullen de aan den Burgemeester gegeven mon delinge aanwijzingen door schriftelijke aanwijzingen worden gevolgd. 8°. Het Interneeringskamp blijft tot nader bevel in den bestaanden toestand gehandhaafd. verklaard de Majoor-Commandant, w.g. Dr. Schroder Vlieland, den 18en Mei 1940 de Luitenant t/Zee le kl. K.M.R. w.g. W. S. van Braam de Burgemeester van Vlieland w.g. F. C. Rab

NIMH | 1960 | | pagina 157