De organieke samenstelling van 1-33 R.I. was gelijk aan die van de bataljons van 45 R.I. 21 G.B. behoorde tot de in 1938 gevormde He Bataljons der regimenten infanterie, samengesteld uit de jongste lichting met lange eerste oefentijd, die, zonder met groot verlof geweest te zijn, de grens- en algemene mobilisatie mede- maakten. Deze bataljons bestonden uit twee compagnieën, waarbij waren ingedeeld twee sectiën zw. mitrailleurs en twee sectiën pag. Zoals uit het vorenstaande bleek, waren het pag. van 21 G.B. alsmede 45 Bt. 6 veld ingedeeld bij 1-33 R.I. in de Wonsstelling. De Reserve Grenscompagnieën waren gevormd uit vroegere grens- en kust wachtdetachementen en bestonden uit oudere lichtingen. Veelal waren zij bij grensbataljons ingedeeld, zoals 21 Res.Gr.C. bij 21 G.B. De samenstelling van de Dep.C.Bew.Tr. was verschillend; vermoedelijk was deze drie of vier sectiën tirailleurs en een sectie zw. mitrailleurs. De samenstelling van de overige onderdelen volgt uit de tekst. d. HET STELLINGCOMMANDO Commandant van de Stelling van Den Helder (C.-Stg.Hd.) was de Commandant der Marine te Willemsoord (C.M.R.W.), schout bij nacht H. Jolles1). Hij stond rechtstreeks onder bevel van de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht (O.L.Z.). Het Algemeen Hoofdkwartier van de O.L.Z. (A.H.K.) bevatte o.m. de Afdelin gen Landmacht, Zeemacht en Luchtverdediging, waarvan de hoofden namens de O.L.Z. bevelen gaven. Als Hoofd van de Afdeling Zeemacht trad op de Chef van de Marinestaf (C.M.S.), als Hoofd van de Afdeling Luchtverdediging de Comman dant van de Luchtverdediging (C.-Lvd.). Het Hoofdkwartier van C.-Stg.Hd., gevestigd in het Directiegebouw van de Kon. Marine te Willemsoord, was verdeeld in een Afdeling Landmacht en een Afdeling Zeemacht, waarvan de samenstelling blijkt uit Bijlage I. Een commandopost was voorbereid in het werk Oostbatterij. De opdracht van C.-Stg.Hd. luidde: - het in het stellinggebied doordringen van vijandelijke oorlogsvaartuigen be letten; - het kustfront bewaken en pogingen tot landing tegengaan; - de marinebasis beschermen tegen aanslagen; - de toegang tot de Afsluitdijk aan de Friese kust beschermen tegen aanslagen van doorgedrongen Duitse gemotoriseerde- al of niet gepantserde- afdelingen, als mede eventueel in de richting van deze dijk terugtrekkende troepen van de Territoriale Bevelhebber in Friesland enz. opnemen. Indien deze door een overmachtige vijand in de richting van de Afsluitdijk worden teruggedrongen, 13 Hoewel bepaalde bevoegdheden voortvloeiden uit de functie van C.M.R.W., zal in dit boek uit sluitend de titel C.-Stg.Hd. worden gebruikt.

NIMH | 1960 | | pagina 31