- het gebruik maken van vliegtuigen; - het gereedhouden van onderzeeboten o.a. voor locale verdediging; - het gereedhouden van mijnenvegers teneinde het vrij in- en uitvaren van eigen strijdkrachten te waarborgen; - het gereedhouden van het voor de havenverdediging bestemde materieel en personeel - het bezetten van het landfront en het kustfront en van de verdedigingswerken op de Afsluitdijk door onderdelen van de Koninklijke Landmacht; - het in stelling brengen van luchtdoelbestrijdingsmiddelen ter bescherming van de marinebasis en van de Afsluitdijk tegen luchtaanvallen; - het voorbereiden en op nader order stellen van inundaties. De C.M.S. had namens de O.L.Z. opdracht gegeven tot hardnekkige verdedi ging van het Nederlandse land- en watergebied met als bijzondere taak voor de C.-Stg.Hd. het hardnekkig standhouden tot het uiterste in de lijn: Terschelling- Schuitengat-Vliestroom-Zuidoostrak-Kornwerderzand. Het verlenen van artilleriesteun aan de Wonsstelling was speciaal genoemd. De IJsselmeer-flottielje (zie hoofdstuk III) behoorde tot de Vesting Holland, doch bovendien waren door C.-Stg.Hd. schepen naar het IJsselmeer gezond en Het gebied, waarin C.-Stg.Hd. het militair gezag uitoefende, omvatte: - te land: in de provincie Noord-Holland: de gemeenten Anna Paulowna, Callantsoog, Den Helder, Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen; in de provincie Friesland: de gemeenten Wonseradeel, Ameland en Schier monnikoog; in de provincie Groningen: het gedeelte Rottumeroog der gemeente Warffum; - te water: het territoriaal zeegebied benoorden de lijn getrokken van het punt, waar de grens tussen de gemeenten Zijpe en Callantsoog de kust ontmoet, in de richting rechtwijzend west; het watergebied van het IJsselmeer en de Wadden, begrepen tussen de lijn, gevormd door de zuid-oostgrens van de gemeente Wieringen en de zuid-oost grens van de gemeente Wonseradeel, waar de grens tussen de gemeenten Uit- huizermeeden en 't Zand de kust ontmoet. De Staat van Oorlog was afgekondigd op 1 September 1939; de Staat van Beleg op 1 November 1939. e. VERBINDINGEN In de stelling werd over een uitgebreid militair telefoonnet beschikt, waarvan het schematische overzicht is opgenomen op kaart nr 8. Er bestond een telexverbinding met het A.H.K., Afdeling Landmacht, doch de Afdeling Zeemacht van het Hoofdkwartier van C.-Stg.Hd. had bovendien een 15

NIMH | 1960 | | pagina 33