Hr.Ms. B.V. 4 (zeesleepboot Oceaan), Hr.Ms. B.V. 6 (zeesleepboot Stortemelk II), Hr.Ms. B.V. 11 (Waddenpassagiersschip Bavaria), Douanevaartuig Laman de Vries (te Oostmahorn), Motorvlet Viking. Hr.Ms. Mok I (motorboot). SCHIERMONNIKOOG EN ROTTUMEROOG Op ieder dezer eilanden was een kustwachtdetachement geplaatst, sterk een onderofficier, een korporaal en negen soldaten. Bovendien bevond zich op Rot- tumeroog marinekustwachtpost nr 2 en op Schiermonnikoog marinekustwachtpost nr 3. Deze detachementen en posten stonden onder rechtstreeks bevel van C.-Stg.Hd. f. DE WONSSTELLING1) In deze stelling, onder bevel van C.-I-33 R.I., wiens commandopost aan de kop van den Afsluitdijk was gevestigd, waren de volgende troepen geplaatst 1-33 R.I., 9 Res.Gr.C., 45 Bt. 6 Veld en twee sectiën pantserafweergeschut, afkomstig van 21 G.B. Het doel van deze stelling kan worden afgeleid uit de opdracht van C.-Stg.Hd. (zie Hoofdstuk II sub d): In hoeverre deze taak aan de Commandant van de Wonsstelling inderdaad volledig bekend was, is uit de beschikbare gegevens niet meer op te maken. Het feit, dat hij om orders vroeg nadat de troepen van de T.B.F. binnen de stelling waren opgenomen, wekt een gevoel van twijfel op ten aanzien van zijn bekendheid met het laatste punt. De frontlijn liep van de zuidrand van Makkum langs de Melkvaart, de oostrand van Wons en langs de Gooiumervaart naar de oostrand van Zurich; een totale lengte van ongeveer 7 km. Gedurende het tijdperk van de mobilisatie waren een voudige veldversterkingen in ophoging gebouwd met bekleding van hout en met Communicatievaartuig e. DE EILANDEN 29 (Zie kaart nr 1 op biz. 2) (Zie kaart nr 9) - de toegang tot de Afsluitdijk aan de Friese kust beschermen tegen aanslagen van doorgedrongen vijandelijke afdelingen; - eventueel in de richting van de Afsluitdijk terugtrekkende troepen van de Territoriale Bevel hebber in Friesland enz. opnemen; - er naar streven aan de vijand alle toegang tot de Afsluitdijk zo lang mogelijk te beletten. Zie ook Hoofddeel III/Deel 2 Onderdeel F: „De territoriale verdediging van de noordelijke provinciën".

NIMH | 1960 | | pagina 47