c. DE TERUGTOCHT VAN DE TROEPEN UIT FRIESLAND, GRONINGEN EN DRENTE Als gevolg van de bevelen van de O.L.Z. waren de territoriale troepen op 10 Mei te 3.00 volledig strijdvaardig. Te 2.45 telefoneerde de T.B.F. aan C.-Stg.Hd., dat hij op grond van de be richten die hij van de grens had ontvangen, een Duitse aanval verwachtte en zich op de terugtocht voorbereidde. Na ontvangst van de eerste meldingen omtrent grensoverschrijding gaf hij te 4.30 het bevel „vernielen" uit. Te 5.30 verplaatste hij zich van Groningen naar zijn voorbereide commandopost te Norg, waar hij uit de binnenkomende berichten spoedig de indruk kreeg, dat de lijn van waarschuwing op verschillende plaatsen was doorbroken. Hij gaf daarna tussen 5.30 en 6.00 bevelen uit voor het teruggaan op.de lijn van weerstand en het uitvoeren van de voorbereide vernielingen tussen de beide lijnen. Na 6.00 waren de verbindingen ernstig gestoord. Te ongeveer 10.30 gelastte de T.B.F. de terugtocht op de Wonsstelling, het versperren van de Friese havens en de verplaatsing van het munitieschip „Stan- fries" naar Makkum, waar het ter beschikking moest komen van de Commandant van de Wonsstelling. Hij lichtte C.-Stg.Hd. omtrent een en ander in. Te ongeveer 11.20 verplaatste hij zich met zijn staf naar Franeker, waar hij telefonisch verband opnam met C.-Stg.Hd. van wie hij bevel kreeg, gevechts- waardige troepen ter sterkte van een bataljon aan te wijzen als versterking van de Wonsstelling en zich met zijn overige troepen te verplaatsen naar de Wieringer- meer. Hierop begaf hij zich eerst naar Pingjum en vervolgens naar de kop van de Afsluitdijk, waar hij zoveel mogelijk orde schiep in de terugvloeiende troepen en enige onderdelen aanwees voor versterking van de Wonsstelling. Te 22.00 in de mening verkerende dat al zijn troepen waren gepasseerd, vertrok hij met zijn staf naar Kolhorn. Bij de Wonsstelling werden ingedeeld: Van 12 G.B. de le Comp. (min een sectie), een sectie zw.mitr. en een sectie pag. (van drie stukken); van 1-36 R.I. een sectie tirailleurs en twee sectiën zw.mitr.; het Kustwachtdetachement Harlingen; 1 Dep.C. Bew.Tr. (waarbij een sectie zw.mitr.); een sectie zw.mitr. (waarbij een luitenant en een vaandrig), afkomstig van bewa king telefoonkantoren te Emmen, Franeker en Sneek (van 9 Dep.Bat.). De terugtocht, waarbij de troepen gebruik hadden gemaakt van rijwielen, auto's en autobussen, was zeer snel verlopen. Voor zover zij niet in handen van de vijand waren gevallen of waren verstrooid bereikten zij nog op 10 Mei de Wons stelling behoudens een kleine groep, welke naar Ameland overstak en enkele onderdelen, waarvan het laatste eerst in de avond van 11 Mei de Afsluitdijk bereikte. 36

NIMH | 1960 | | pagina 54