werd tenslotte een bataljon gevormd, dat onder de naam van „Bataljon Den Oever" bestemd was om de verdediging van de Afsluitdijk bij Den Oever te verdiepen. 12 C.Pn., gelegerd te Hypolitushoef, werd ter beschikking gesteld van Hoofd Sectie V (genie) van het Hoofdkwartier. Deze compagnie kreeg te 14.00, toen men meende dat alle territoriale troepen, voor zover niet in handen van de vijand gevallen, de Wonsstelling hadden gepasseerd, opdracht, landmijnen te leggen op verschillende punten voor de Wonsstelling en op de Afsluitdijk tussen Kornwerder- zand en de Friese kust. Van de Zl.A.-Stg.Hd. werden twee sectiën zoeklichten, onder bevel van een luitenant, ingedeeld bij de Wonsstelling voor verlichting van het voorterrein. Nadat de O.L.Z. een desbetreffend voorstel van C.-Stg.Hd. had goedgekeurd, vertrok de T.B.F. met zijn staf te 17.00 naar 's-Gravenhage, nadat hij zich eerst persoonlijk bij de stellingcommandant had afgemeld. Te 17.15 meldde de Commandant van de Wonsstelling, dat de militaire en economische ontruiming van de noordelijke provinciën was voltooid1). Voorts maakte hij melding van vijandelijke luchtactiviteit en het optreden van patrouilles in het voorterrein van zijn stelling. Hij verzocht om nadere instructies, waarop hij het bevel „standhouden" ontving. In de avond van 11 Mei nam C.-Stg.Hd. het besluit, in de kop van Noord- Holland het zeefront ten zuiden van strandpaal 8 los te laten en het landfront te doen bezetten door de van het zeefront vrijkomende troepen en de twee bataljons, die hij reeds naar het landfront had aangetrokken. Het Bataljon Den Oever kreeg opdracht, ten westen van het Detachement Den Oever stelling te nemen en het vierde beschikbare bataljon werd aangewezen om de kust van de Wieringermeer te bezetten van de haven Oude Zeug (de grens van het gezagsgebied) tot het Bataljon Den Oever. Te 20.00 werden de Commandanten van 33 en 36 R.I. op de commandopost ontboden en werden hun mondeling bevelen gegeven voor de bezetting van het landfront. Te 20.30 meldde de Detachementscommandant van Kornwerderzand, dat de treinen van de troepen in de Wonsstelling in westelijke richting waren gepasseerd, waarop terstond bevelen werden gegeven om deze weder naar de Wonsstelling te doen terugkeren. Op 12 Mei te ongeveer 1.00 berichtte de Detachementscommandant van Korn werderzand, dat Stavoren door de Duitsers was bezet. Hem werd opgedragen te beletten, dat de vijand eventueel een landing zou uitvoeren tussen Kornwerderzand en de Friese kust. Te 2.00 werd aan C.-Lvd. verzocht, verkenningen te doen uitvoeren vóór de Wonsstelling, in het bijzonder ter vaststelling van de groepering van de vijand en waar deze artillerie in stelling had gebracht. 41 1) De economische ontruiming had voornamelijk betrekking op het in veiligheid brengen van de kassen van postdirecteuren, belastingontvangers e.d.

NIMH | 1960 | | pagina 59