Op last van C.-Lvd. werd het hulpvliegveld Middenmeer door de daar sedert 10 Mei gestationneerde vliegtuiggroep verlaten en het veld werd vernield. Be scherming van de beide hulpvliegvelden tegen luchtaanvallen was nu niet meer nodig. Teneinde nu Kornwerderzand en Den Oever beter te beschermen gaf C.-Stg.Hd. te 15.00 bevel aan C.-Lvd.Gr., de luchtdoelbestrijdingsmiddelen uit de Wieringer- meer te verplaatsen naar de Afsluitdijk. Aangezien op 11 Mei een peloton 2 tl., af komstig uit Leeuwarden en in de nacht van 12 op 13 Mei een peloton 2 tl. uit het Depot der Lu. A. te Alkmaar beschikbaar kwamen, konden tenslotte een peloton 2 tl. en 2 Pel.Lu.Mitr. naar Kornwerderzand worden gezonden, terwijl 21 Bt.Lu.A. en een peloton 2 tl. nabij Den Oever in stelling kwamen. C.-Stg. Hd. zond dagelijks een rapport aan de O.L.Z. Het rapport, dat hij op 12 Mei even na middernacht afzond, is opgenomen als bijlage IV. Op 13 Mei in de voormiddag herhaalde de vijand zijn luchtaanvallen op Korn werderzand, doch nu kon hij met succes door de daar geplaatste pelotons luchtdoel mitrailleurs onder vuur genomen worden. Tussen 17.00 en 18.00 had daarna een beschieting plaats door artillerie, die stond opgesteld bij de kop van de Afsluitdijk. De uitwerking op de kazematten was gering. De beschieting werd gevolgd door een aanval, die echter reeds op grote afstand met vuur der kanonnen van 5 cm kon worden tot staan gebracht. Op verzoek van C.-Stg.Hd. werden enige vliegtuigen uitgezonden om de vijandelijke artillerie te bombarderen, doch deze konden door overmachtige vijandelijke vliegtuigen, die zij op hun weg ontmoetten, het doel niet bereiken. In de vroege morgen van 13 Mei was uit Hoek van Holland aangekomen de kanonneerboot Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau, terwijl eveneens de Britse torpedobootjager H.Ms. Valorous (verbouwd als luchtveger) kwam informeren, welke steun door de Britten zou kunnen worden verleend. C.-Stg.Hd. zond de J.M. van Nassau zover mogelijk de Texelstroom in teneinde op nader bevel uit de Doove Balg steun te kunnen verlenen aan Kornwerderzand. Op zijn verzoek stoomde het Britse schip als luchtbeschermer mede, terwijl gedurende enige tijd ook enige Britse vliegtuigen in de lucht waren. Het Britse schip keerde echter spoedig terug. Nadat de Duitse artillerie Kornwerderzand had beschoten terwijl er geen vlieg tuigen voor bestrijding daarvan beschikbaar kwamen, gaf C.-Stg.Hd. te 20.15 bevel aan de J.M. van Nassau om bij het donker worden zes proefschoten af te geven. Dit werd uitgevoerd, waarbij van Kornwerderzand de schoten werden waar genomen, doch de ligging niet werd gemeld. De J.M. van Nassau stoomde terug en ging op het Burgzand voor anker nabij enige mijnenleggers. In de morgen van 14 Mei opende de vijand opnieuw het vuur en daar er ook nu geen enkel vliegtuig ter beschikking kon worden gesteld, kreeg de J. M. van Nassau bevel, uit dezelfde positie als de vorige dag het vuur te openen en daarmede door te gaan totdat alle munitie was verschoten. Het risico dat het schip liep om door 43

NIMH | 1960 | | pagina 61