De Detachementscommandant te Kornwerderzand ontving daarna opdracht zich met de Duitse commandant in verbinding te stellen en hem mede te delen, dat de wapens werden neergelegd. Ook werden de nodige bevelen aan de onder commandanten gegeven. Zie verder Hoofdstuk IV. b. DE KOP VAN NOORD-HOLLAND, WIERINGEN EN DE WIERINGERMEER De troepen in de kop van Noord-Holland verbeterden op 10 Mei hun op stellingen; overigens wordt omtrent het gebeurde op deze dag verwezen naar het overzicht sub a. Het spreekt vanzelf, dat de luchtdoelartillerie en luchtdoelmitrailleurs de vijandelijke vliegtuigen, die binnen hun bereik kwamen, onder vuur namen. In de morgen van 10 Mei werd het hulpvliegveld Wieringermeer bewaakt door een deel van de sectie van 11 Dep.C.Bew.Tr. welke met het gros was opgesteld op het hulpvliegveld Middenmeer. In de namiddag werd bevel gegeven, op Wieringermeer twee secties te plaatsen, zodat beide velden een bewaking van twee secties hadden. Wij zagen reeds, dat in de avond Middenmeer door een Verken- ningsvliegtuiggroep werd bezet. Zoals reeds uit het overzicht sub a bleek, verplaatste C.-Stg.Hd. in de morgen van 11 Mei 45 Res.Gr.C. (min een sectie), waarbij een sectie zw.mitr., van Bree- zand naar Den Helder waar deze, tezamen met hetgeen aldaar van 21 Dep.C.Bew. Tr. beschikbaar was, eventueel zou kunnen worden ingezet tegen parachutisten. Ten opzichte van de bataljonsreserve van 21 G.B. werd een verplaatsingsverbod gegeven, teneinde ook deze eventueel te kunnen gebruiken. In het bijzonder moest deze worden gereedgehouden voor een optreden tegen een eventueel op het Vlieg kamp De Kooi landende vijand. 45 a. den strijd te staken, ter plaatse te blijven en voor zoover het behoud van een deel der wapens noodig is voor het bewaren van de orde en van de rust tot de aankomst van duitsche geregelde troepen, de wapens neer te leggen. b. voor zoover zij in aanraking zijn met de vijand vóórdat zij de wapens neerleggen: een parlementair met witte vlag enz. naar den vijand te zenden, met de mededeling, dat aan de troepen onder hun bevel bedoelde opdracht is gegeven, ik teelten hierbij - wellicht ten overvloede - aan, dat het bepaald noodzakelijk is dat de discipline onder de troepen wordt gehandhaafd en dat ook de orde in de door de troepen belegde oorden en terreinen verzekerd moet zijn tot de aankomst van geregelde duitsche troepen, ik verzoek u verder aan de troepen en onderdelen mede te deelen dat ik vervuld ben van diepe bewondering en dankbaarheid voor hetgeen door u en door onze troepencommandanten en troepen is verricht, slechts wanverhouding in het bezit van materieele middelen is, een enkele maal gepaard aan verraad, oorzaak geweest, dat niet op alle plaatsen waar zulks dezerzijds was gelast stand is kunnen worden gehouden. aan de soldateneer is door u ten volle voldaan. voor zover zulks mogelijk is, moeten wapens, munitie en materiaal worden onbruikbaar gemaakt of vernietigd; in het bijzonder geldt dit voor kustgeschut. o.l.z. (Zie kaarten nrs 12 en 13)

NIMH | 1960 | | pagina 63