het detachement te steunen en te beletten, dat de vijand het dorp Den Oever in het bezit zou nemen en het detachement in de rug zou komen. 1-36 R.I. kreeg opdracht, aansluitende aan het Bataljon Den Oever de kust van de Wieringermeer te be waken tot en met de haven Oude Zeug. Op 13 Mei te 13.30 werd echter op last van C.-Stg.Hd. de 3e Compagnie van dat bataljon met autobussen naar Den Helder vervoerd en daarna naar Texel overgebracht ter versterking van de troepen aldaar. Het in de namiddag van 11 Mei ter beschikking gekomen peloton 2 tl., af komstig uit Leeuwarden, had stelling genomen ten noorden van het hulpvliegveld Wieringermeer. In het overzicht sub a werd overigens reeds medegedeeld, dat het hulpvliegveld Middenmeer in de avond van 12 Mei werd verlaten door de daar sedert 10 Mei gestationneerde Verkenningsgroep en dat de luchtdoelbestrijdingsmiddelen in de nacht van 12 op 13 Mei werden verplaatst naar de omgeving van Den Oever en naar Kornwerderzand. (Zie hieromtrent verder Hoofdstuk V). Intussen waren in de namiddag van 12 Mei de over de Afsluitdijk teruggetrok ken troepen van de Wonsstelling te Middenmeer aangekomen. Een deel van de troepen in de Wonsstelling was in handen van de vijand gevallen, een ander deel was overgevaren van Makkum naar Hoorn en Enkhuizen en deze troepen zijn niet meer bij hun eigen onderdeel teruggekeerd. De te Middenmeer aangekomen onderdelen werden gereorganiseerd en op 13 Mei werd aan het nieuw gevormde 1-33 R.I. de opdracht verstrekt, de kust van de Wieringermeer te bewaken van Oude Zeug tot aan de troepen te Medemblik, welke bewaking te voren was uitgevoerd door 50 man van 11 Dep.Bat. te Medem blik. Hiertoe zijn wel verkenningen verricht, doch tot bezetting is het niet meer gekomen. In de namiddag van 14 Mei werd 11 Dep.C.Bew.Tr. naar Edam verplaatst in het kader van de maatregelen tot het in staat van verdediging brengen van het Noord front van de Vg.Holland. De bewaking van de beide hulpvliegvelden werd toen eveneens aan 1-33 R.I. opgedragen, hetgeen echter door de capitulatie slechts kort kan hebben geduurd. c. HET COMMANDO TEXEL Op grond van de gegeven bevelen bevonden de onderdelen zich op 10 Mei te 3.00 in de hoogste graad van strijdvaardigheid met dien verstande, dat de bewakings troepen op het vliegpark De Vlijt niet geheel in hun gevechtsopstellingen stonden doch, na te 2.30 te zijn gewekt, gekleed rustten behoudens de piketten bij de automatische wapens. Vermoedelijk lag hieraan een misverstand ten grondslag, doch het heeft geen nadelige gevolgen gehad daar de officier van piket van de uit- zichtpost waarnam, dat vliegtuigen op de kop van Noord-Holland aanvielen. Hij maakte toen onmiddellijk alarm met het gevolg, dat de bewakingstroepen hun opstellingen volledig hadden ingenomen toen het vliegpark werd aangevallen. 48 (Zie kaart nr 14)

NIMH | 1960 | | pagina 66