In het overzicht sub a werd reeds medegedeeld, dat te 2.40 op het vliegkamp De Mok laag overkomende vliegtuigen werden bevuurd. Bovendien was het af werpen van magnetische mijnen waargenomen evenals het bombarderen van het vliegkamp De Kooi. Het vliegpark De Vlijt werd te 4.00 voor de eerste maal aangevallen. Daarna, vermoedelijk tussen 6.30 en 7.00, ontving de C.T.T. de officiële mededeling van het uitbreken van de oorlog. In de loop van 10 Mei werden verschillende maatregelen genomen waarvoor reeds vóór het uitbreken van de oorlog bevelen waren gereed gemaakt. Ongeveer 60 vrachtauto's, 8 personenauto's en 10 motorrijwielen werden gevorderd met burgerchauffeurs. Hiervan werden groepen op de verschillende onderdelen gedirigeerd. Nadat uit de radioberichten het optreden van parachutisten in Zuid-Holland was bekend geworden, werden als gevolg van de onder a medegedeelde aanwijzin gen van C.-Stg.Hd. bij alle onderdelen groepen van vijf a zes man gevormd, die met de gevorderde auto's zo nodig zouden kunnen worden ingezet. Zowel van burgers als van militairen kwamen daarna talrijke meldingen binnen omtrent para chutisten, die op Texel zouden zijn geland. Bij onderzoek bleken zij alle onjuist te zijn en o.a. hun oorsprong te vinden in springwolken van de luchtdoelartillerie der marine en zelfs in op grote hoogte rondzwevende meeuwen. Voor het verbeteren van de weg van Den Hoorn naar De Mok werden burger werkkrachten gevorderd. Bovendien moesten op het vliegpark De Vlijt, op het strand en grote weilanden versperringen worden aangebracht tegen het landen van vliegtuigen. Onder de voortvarende leiding van het Staatsbosbeheer werd het ge hele strand van De Cocksdorp tot Den Hoorn met palen versperd; vrijwel de gehele mannelijke bevolking van De Koog werkte hieraan mede. Ook werkten ongeveer 100 burgers aan het plaatsen van 1500 door puntdraad verbonden palen op de zandplaat nabij het vliegkamp De Mok. Deze burgers moesten beginnen met het maken van een schuilloopgraaf, teneinde zich bij vliegeraanvallen te kunnen dekken. Er moest met strenge maatregelen worden opgetreden tegen het personeel, dat met geweer of karabijn vuurde op vijandelijke vliegtuigen, welke veel te hoog of op veel te grote afstand vlogen. Tegen de avond van de 10e Mei gaf de C.T.T. een geneeskundig bevel uit waarbij de plaatsen van chirurgische post, hulpposten e.d. werden vastgesteld. Tevens werd op eigen initiatief een begin gemaakt met de gedeeltelijke inundatie van de polder „Het Noorden", waartoe de zeesluis in de dijk werd geopend. Op het Vliegpark De Vlijt was op 10 Mei een vliegtuig in brand geschoten, doch door de kanonnen van 2 tl. waren twee Duitse toestellen neergehaald. De legering op het vliegpark werd te 6.00 verlaten en voorbereide legering buiten het park werd betrokken. De vliegtuigen stonden verspreid opgesteld en waren zo goed mogelijk geca moufleerd, hetgeen slechts matig uitvoerbaar was. Op 11 Mei werden negen toestellen in brand geschoten. Zes gevechtstoestellen 49

NIMH | 1960 | | pagina 67