g. HET DETACHEMENT KORNWERDERZAND In de vroege morgen van 10 Mei werd door de officier van piket en het wacht hebbend personeel het overvliegen van vliegtuigen van oost naar west waar genomen en omstreeks het aanbreken van de dag werden ontploffingen gehoord en rook gezien in de richting van Texel. Onmiddellijk daarna werd het detachement door C.-Stg.Hd. telefonisch gealarmeerd met de mededeling, dat Duitse troepen de oostgrens hadden overschreden. In de loop van de dag passeerden lange rijen burgerauto's afkomstig uit Fries land, terwijl directeuren van postkantoren en ontvangers van belastingen hun kas sen te Kornwerderzand in veiligheid brachten. Verschillende afdelingen van bur gerwachten leverden de geweren in. In de loop van de namiddag en avond trokken de troepen van de T.B.F. langs. In de vroege morgen van 11 Mei deed de Detachementscommandant het houten hotelletje, dat het schootsveld der kazematten beperkte, afbranden en het benzinestation afbreken. Overvliegende vijandelijke vliegtuigen bleven op grote hoogte en ondernamen geen acties tegen Kornwerderzand. Inlichtingen uit Friesland wezen echter op een zeer snelle opmars van de vijand. Proviand werd aangevoerd en in de keukenkazemat opgeslagen, zodat aan het einde van de dag werd beschikt over een voorraad voor een maand. De drink watertoevoer uit Friesland werd afgesloten en de watertanks werden gevuld met water uit Noord-Holland. Een opzichter van fortificatiën van 12 C.Pn. met enig personeel van die com pagnie maakte de schuiven in het sluizencomplex onklaar, zulks teneinde te voorkomen, dat de vijand eventueel het peil van het IJsselmeer zou verlagen en daardoor de inundatie voor het Oostfront van de Vesting Holland nadelig zou be ïnvloeden. Op grond van een bericht van de Detachementscommandant aan C.-Stg.Hd. omtrent de bezetting van Stavoren door de vijand en het vorderen van schepen aldaar droeg de Stellingcommandant de Detachementscommandant op, de rug van de Wonsstelling te dekken tegen een eventuele landing tussen Kornwerderzand en de Friese kust. Hiertoe kreeg een officier met 10 man opdracht, stelling te nemen op ongeveer 800 m ten westen van de commandopost van de Commandant van de Wonsstelling. Hij moest de nadering van vijand met een lichtpistool melden, waarna door de kanonnen van een daartoe aangewezen kazemat in samen werking met het zoeklicht vuur zou worden afgegeven. De patrouille keerde te 6.00 terug zonder iets te hebben waargenomen. In de loop van de morgen van 12 Mei beschoten vliegtuigen de kazematten met mitrailleursdaarna werden brandbommen afgeworpen, waardoor het houtwerk van een buitenopstelling in brand geraakte. Het vuur sloeg over op het magazijn van de waterstaat en het bureau van de genie, welke gebouwtjes geheel af- 65 (Zie kaart nr 10 op blz. 31)

NIMH | 1960 | | pagina 83