Ongeveer iedere minuut kon een schot worden afgegeven. Tijdens het vuren werden wel vliegtuigen gehoord doch niet gezien. Het vuur werd te Kornwerder- zand door middel van de periscopen waargenomen; de correcties werden telefo nisch overgebracht naar Den Helder en vandaar draadloos aan het schip door gegeven. Nadat ongeveer honderd schoten waren afgegeven ontving de comman dant in open schrift bevel, het vuur te staken en terug te trekken. Hij liet evenwel doorvuren tot een dringend codetelegram de voorafgaande order bevestigde. Hierop werd het anker gelicht en opgestoomd naar Burgzand1). De vijandelijke artillerie was toen tot zwijgen gebracht en het doel was volgens de waarnemingen te Kornwerderzand verdwenen. De vijand ging daarna tot krachtiger middelen over teneinde Kornwerderzand tot overgave te dwingen. Bommenwerpers wierpen zware bommen af waarvan er één ongeveer 50 m voor een kazemat, die tevens commandopost was, neerkwam en de gehele kazemat deed schudden. Een andere kazemat kreeg een treffer waar door een deel van de betonnen achterwand omlaagstortte. De detachements commandant meldde deze schade aan de stellingcommandant en verkreeg de toe zegging, dat het gat nog dezelfde nacht met edelbeton zou worden gedicht. Reeds op 12 en 13 Mei had een opzichter van fortificatiën getracht, de pijler van de spoorbrug (in aanleg) te Kornwerderzand te vernielen. Er werd slechts beschikt over een klein roeibootje; opkomend water, straffe wind en voortdurende vliegeraanvallen waren oorzaak geweest, dat de poging niet tot een resultaat had geleid. Het werk werd op 14 Mei opnieuw aangepakt en te omstreeks 18.00 bezweek de pijler. Kort na 18.00 op 14 Mei ontving de detachementscommandant het bericht van het neerleggen van de wapens en de opdracht, zich met de vijand in verbinding te stellen. Hij begaf zich, voorzien van een witte vlag, naar voren, teneinde zich met de vijand in verbinding te stellen. Zie verder Hoofdstuk IX. De verdediging van Kornwerderzand kwam hiermede tot een ontijdig einde. h. HET DETACHEMENT BREEZANDDIJK De bewaking van Breezanddijk werd op 10 Mei versterkt met 4 marinekanons van 3,7, terwijl op 11 Mei in de loop van de avond alsnog aankwamen een sectie van 12 Res.Gr.C. en twee zware mitrailleurs van 1 G.B. Deze troepen legerden in vier aanwezige gebouwen n.l. het Dijkhuis, het huis Bloem, een café en de kan- tonnierswoning. 68 (Zie kaart nr 6 op blz. 9) x) Later op de dag stoomde Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau onder een hevig luchtbombarde ment en mitrailleurvuur naar de rede van Den Helder, zonder schade van betekenis op te lopen. Aldaar werd order ontvangen naar Engeland te vertrekken. Ongeveer 10 mijlen uit de wal ter hoogte van Callantsoog ontving het schip enige bomtreffers, waardoor het in ongeveer 15 minuten zonk. Moed en zelfopoffering kenmerkten het optreden van commandant en bemanning bij het verlenen van steun aan de Koninklijke Landmacht.

NIMH | 1960 | | pagina 86