het vliegkamp De Mok, terwijl 4 Pel.-l C.Lu.Mitr. (2x2 tl. en 2 mitr. M '25) het vliegpark De Vlijt beschermde. In de Wieringermeer stonden tenslotte opgesteld 21 Bt.Lu.A. (7,5 tl) en 2 Pel.Lu.Mitr. (4 mitr. M '25). Marine-artillerie en -mitrailleurs tegen luchtdoelen. Behalve de op de oorlogsschepen aanwezige kanons en mitrailleurs regen luchtdoelen waren de volgende middelen opgesteld: - op het pantserfort Harssens en het werk Oostoever stond een dubbelmitrailleur van 12,7 mm en op batterij Wierhoofd een mitrailleur van 12,7 mm; deze maakten deel uit van de havenverdediging; - op het vliegkamp De Kooi werd beschikt over drie mitrailleurs van 20 mm en 10 vliegtuigmitrailleurs; - op het vliegkamp De Mok stonden een batterij van 2 X 7,5 tl. en vier mitrail leurs van 40 mm. Reeds is medegedeeld, dat C.-Stg.Hd. niet beschikte over operationele vliegtuig formaties. Op het Marinewatervliegkamp De Mok op Texel was de opleiding op water vliegtuigen gevestigd, terwijl daar het onderhoud en de reparatie van alle in het land aanwezige watervliegtuigen plaats had. Er waren 23 vliegtuigen op het kamp aanwezig, die niet voor gevechtsopdrachten in aanmerking kwamen. Het vliegkamp stond onder bevel van een kapitein ter zee en werd bewaakt door 1-III-45 R.I. (min twee sectiën) en een sectie van 45 C.Mr. Het Marinevliegkamp De Kooi, in de kop van Noord-Holland, diende voor de opleiding op landvliegtuigen, terwijl daar tevens het onderhoud van alle marine- landvliegtuigen plaats had en aldaar het keuringslaboratorium, de centrale werk plaatsen en de grote magazijnen gevestigd waren. Er waren op 10 Mei 30 lestoe- stellen aanwezig, die niet voor gevechtsopdrachten in aanmerking kwamen. Het vliegkamp stond onder bevel van een kapitein-luitenant ter zee, die sedert 9 Mei voor de bewaking beschikte over een sectie van 21 Dep.C.Bew.Tr. en over enig marinepersoneel met een zestal lichte mitrailleurs, Sedert 10 April was op De Kooi 1—II—1 Lv.R. gestationneerd, een jachtvliegtuig afdeling (Ja.V.A.) die 12 D XXI Fokkerjagers telde, waarvan er één in reparatie was. De beveiliging tegen luchtaanvallen was toevertrouwd aan de reeds genoemde twee batterijen Lu.A. en een Pel.Lu.Mitr. Op 10 Mei stonden de jachtvliegtuigen te 3.00 opgesteld vóór een der hangars in de richting van de enige startbaan, die op het overigens verperde veld was vrij gehouden. Het vliegpark De Vlijt op Texel, in normale tijden een vliegveld voor burger verkeer, was bezet door een vliegschool van het Depot Luchtstrijdkrachten. Op 72 LUCHTSTRIJDKRACHTEN

NIMH | 1960 | | pagina 90