vliegtuigen verkenningen uit vóór de Wonsstelling, waarbij zij luchtfoto's van de artillerie-opstellingen maakten. De bescherming daarbij werd gegeven door een jachtvliegtuig, dat eerst nog van elders moest komen. In verband met berichten, die wezen op een mogelijke overtocht van de Duitsers over het IJsselmeer, werd de Verkenningsgroep op 13 Mei verplaatst naar het Vliegveld De Zilk bij Noordwijkerhout, waarna Middenmeer weder werd ver sperd. De bewaking van de beide hulpvliegvelden werd na aankomst van de territoriale troepen versterkt. Op aanwijzing van C.-Lvd. werd op 14 Mei te ongeveer 2.00 door C.-Stg.Hd. bevel gegeven het Hulpvliegveld Middenmeer te vernielen, hetgeen te ongeveer 5.30 was uitgevoerd. Op 14 Mei in de namiddag vertrok 11 Dep.C.Bew.Tr. naar Edam, waarna de bewaking werd opgedragen aan 1-33 R.I., hetgeen echter ten gevolge van de capi tulatie zeer kort heeft geduurd. Het Vliegkamp De Mok werd op 10 Mei niet aangevallen. In de loop van de morgen werden twee vliegtuigen naar Scheveningen gezonden vanwaar zij enige hoge autoriteiten naar Engeland zouden moeten overbrengen. Terstond bij aankomst aldaar werden deze door Duitse toestellen aangevallen waarbij de bemanning van het ene vliegtuig sneuvelde, die van het andere vliegtuig ongedeerd bleef, doch beide vliegtuigen verloren gingen. Aanvankelijk lagen in De Mok de vliegtuigen startgereed in de havenkom doch toen luchtaanvallen elders, o.a. op De Kooi werden waargenomen, werden zij verspreid en werden vliegtuigmitrailleurs opgesteld. Achtereenvolgens werden op 11 Mei vier en op 12 Mei zeven eigen vliegtuigen in brand geschoten of tot zinken gebracht. Op 12 Mei werden 40 officieren, onderofficieren en manschappen naar 's-Gra- venhage gezonden en op 13 Mei werd uit Den Helder een zending geweren en munitie ontvangen, zodat al het personeel kon worden bewapend. In de avond vertrok de vliegkampcommandant naar Amsterdam, waar hij met een ander commando werd belast. Hij werd vervangen door de eerste officier, een luitenant ter zee le klasse. Op 14 Mei werden eerst bevelen ontvangen voor het voorbereiden van de ver nieling van het kamp, te 16.00 gevolgd door de uitvoeringsbevelen. Nadat hieraan gevolg was gegeven vertrok het personeel naar Den Burg teneinde bij de verdedi ging van het eiland te worden ingeschakeld, doch de capitulatie, die spoedig bekend werd, maakte dit verder onnodig. Op het Vliegpark De Vlijt rustte het personeel op 10 Mei te 3.00 gekleed, behoudens de wacht en de piketten bij de automatische wapens. Te ongeveer 3.45 nam de officier van piket van de uitzichttoren waar, dat het vliegkamp De Kooi werd aangevallen; hij zag althans vliegtuigen omlaagduiken. Hij sloeg alarm en dientengevolge was het personeel in de alarmopstellingen toen te 75

NIMH | 1960 | | pagina 93