ongeveer 4.00 Duitse vliegtuigen een aanval deden. Een vliegtuig dat te groot was om, zoals de andere, buiten het veld opgesteld te worden, werd in brand geschoten. Kort na het vertrek van de Duitse vliegtuigen verscheen de patrouille uit De Kooi boven het park die echter, zoals reeds eerder medegedeeld, niet als een Nederlandse patrouille werd herkend en werd beschoten. Zoals uit de vorige beschrijvingen is gebleken, zijn er bij verschillende aanvallen op 10 en 11 Mei tien vliegtuigen door de Duitsers vernield of in brand geschoten, terwijl op 11 Mei zes D XVII Fokkerjagers naar Buiksloot werden gezonden op last van C.-Lvd., waarvan er twee boven de kop van Noord-Holland door be schieting van eigen troepen tot noodlanding werden gedwongen. Op 14 Mei werd er van de drie nog overgebleven vliegtuigen nog een door een Duitse aanval vernield. Het personeel van het vliegpark en de bewakingstroepen, die op 10 Mei geheel buiten het veld waren ondergebracht, werden ingeschakeld bij de verdediging van het eiland, zoals bij de beschrijving van Texel is medegedeeld. Het vliegveld was versperd en een wacht stond aan de rand opgesteld, teneinde eventueel landende vijandelijke vliegtuigen onder vuur te kunnen nemen. De luchtdoelartillerie en -mitrailleurs hebben gedurende de oorlogsdagen veel bij gedragen tot het op een afstand houden van de vijandelijke vliegtuigen. Zij hebben een aantal vliegtuigen neergeschoten waarvan het juiste getal moeilijk is te be palen, doch dat vermoedehjk tussen de tien en twintig zal liggen. Nadat De Kooi was uitgeschakeld verwisselde 1 Bt.Lu.A. in de nacht van 11 op 12 Mei van stelling naar een terrein onmiddellijk ten zuiden van het fort Erfprins, waar zij beter kon medewerken aan de verdediging van Den Helder. Uit het in Hoofdstuk IV medegedeelde bleek, dat er op 11 Mei een peloton van 3 stukken 2 tl. beschikbaar kwam, afkomstig van de Afd. Lad. te Leeuwarden. Er waren in 1940 in verschillende plaatsen, door gemeenten of grote bedrijven betaalde en met burgerpersoneel bemande Afdelingen Luchtafweerdienst (Lad.) opgericht of in oprichting, die bewapend waren met geschut van 2 cm tl. Het per soneel was ingedeeld bij het Vrijwillig Landstormkorps luchtafweerdienst en kwam eerst bij het intreden van de oorlogstoestand onder de wapenen. Zo was er in Leeuwarden een Afd.Lad., die drie stukken 2 tl. telde, verdeeld over twee pelotons. Zij had op 10 Mei in stelling gestaan, had een Duits vliegtuig afgeschoten en was te 12.50 uit Leeuwarden afgereden naar Den Oever, waar de commandant tevergeefs had getracht verbinding te krijgen met zijn Korpscommandant te 's-Gravenhage. Hij had zich toen naar Wormerveer begeven, waar zich de Commandant van de Afd. Zaanstreek van de Lad. bevond. Deze deed de Afdeling tot een peloton van drie stukken formeren en deelde er een officier als commandant bij in. Hij zond dit peloton nog in dezelfde nacht naar de Wieringermeer, waar de pelotonscommandant na veel moeite contact kreeg met C.-l Bt.Lu.A.; in de na middag van 11 Mei stond het peloton in stelling ten noorden van het Hulpvliegveld Wieringermeer In de nacht van 12 op 13 Mei werden, zoals reeds vermeld, het peloton 2 tl. uit 76

NIMH | 1960 | | pagina 94