Leeuwarden en 2 Pel.Lu.Mitr. naar Kornwerderzand gezonden, waar zij goede diensten hebben verricht. In de nacht van 12 op 13 Mei kwam nog een peloton 2 tl. uit het te Alkmaar gelegerde Depot der Lu.A. beschikbaar en, zoals eveneens reeds is medegedeeld, kwamen 21 Bt.Lu.A. en het Pel. 2 tl. uit Alkmaar in de nacht van 12 op 13 Mei in stelling bij Vatrop, ten westen van Den Oever, terwijl zij op last van C.-Stg.Hd. in de nacht van 13 op 14 Mei van stelling verwisselden naar de omgeving van het gemaal Leemans, ten zuidoosten van Den Oever. De volgende luchtverkenningen zijn uitgevoerd: In de vroege morgen van 12 Mei kregen twee verkenningsvliegtuigen een opdracht (door C.-Stg.Hd. geformuleerd) die inhield, dat moest worden vast gesteld 1. of de vijand tegen de Wonsstelling in het terrein tussen Pingjum en de dijk Zurich-Harlingen aanvalsvoorbereidingen trof; 2. of artillerie nabij Achlum, Kinsweerd of Arum, op ongeveer 5 km ten noord oosten van Zurich, in stelling was gebracht; 3. de sterkte (samenstelling en dieptegroepering) van de vijandelijke troepen tussen de lijn Harlingen-Franeker en de Wonsstelling. Het sub 3 gestelde was wel een zeer uitgebreide opdracht voor twee bijna niet beschermde vliegtuigen, terwijl de vijand overmacht in de lucht had. De Comman dant der uitgezonden vliegers voegde bovendien nog de opdracht daaraan toe om foto's te maken en ook dit is uitgevoerd. Het resultaat der verkenning luidde, zoals wij zagen: „afgezeten cavalerie te Arum; vermoedelijk artillerie in stelling bij Pingjum". De onmogelijkheid om met eigen middelen iets tegen die artillerie uit te richten leidde tot een verzoek van C.-Stg.Hd. aan de O.L.Z. om deze uit de lucht te bombarderen, doch de als gevolg daarvan uitgezonden vliegtuigen stuitten op overmachtige vijandelijke vliegtuigen en konden het doel niet bereiken. In de late avond van 13 Mei werd opnieuw opdracht gegeven om de volgende morgen de artillerie bij de kop van de Afsluitdijk te bombarderen, doch op 14 Mei noodzaakte de toestand elders deze opdracht in te trekken. Het bevuren van die artillerie werd toen met succes uitgevoerd door Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau. 77

NIMH | 1960 | | pagina 95