VOORWOORD De bewerking van dit boek heeft aanvankelijk plaats gehad in 1954 en 1955 door de in het najaar van 1954 tot Directeur van de Krijgsgeschiedkundige Afdeling benoemde kolonel van de generale staf O. J. Siersema. Het door hem vervaardigde concept is daarna geruime tijd blijven rusten in verband met de verwachte toe zending van officiële Duitse gegevens, die er in moesten worden verwerkt. Toen deze in Januari 1957 beschikbaar kwamen, was kolonel Siersema inmiddels gepensionneerd en hoewel het in zijn voornemen lag zijn concept te voltooien, werd hij daarin door ernstige ziekte verhinderd. De bewerking is daarna voltooid door generaal-majoor titulair b.d. V. E. Nierstrasz, die, in verband met nader verkregen gegevens, in de oorspronkelijke tekst belangrijke wijzigingen en aanvullingen heeft aangebracht, met behoud evenwel van de door de eerste bewerker gevolgde indeling. Tevens beschreef hij in Hoofdstuk X de Duitse aanval aan de hand van het officiële Duitse verslag van het optreden van de Duitse le Cavaleriedivisie en is hij verantwoordelijk voor de in Hoofdstuk XI opgenomen nabeschouwing. Op 14 Mei 1940 zijn op last van de O.L.Z. de archieven bij de oorlogsonderdelen vernietigd en slechts enkele dagboeken zijn aan die vernietiging ontsnapt. De rapporten betreffende de oorlogsdagen moesten dus vrijwel geheel uit het geheugen worden opgemaakt en dientengevolge zijn zij veelal onvolledig of niet geheel juist en onderling dikwijls tegenstrijdig. Als gevolg daarvan zijn onjuistheden in de beschrijving der gebeurtenissen niet te vermijden geweest. Naast bovenbedoelde rapporten is gebruik gemaakt van de volgende bronnen - verschillende gegevens uit het archief van de Koninklijke Landmacht; - het boekwerk: „De territoriale verdediging van de noordelijke provinciën", Hoofddeel III, Deel 2, Onderdeel F van het Nederlandse stafwerk: „De strijd op Nederlands grondgebied tijdens Wereldoorlog II". 's-Gravenhage, Staats drukkerij- en Uitgeverijbedrijf 1952; - H. Dijserinck. De Stelling Helder. Verslag van de Vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap 1881-1882; - Militaire Aardrijkskunde van Nederland. H. Wijnandts en P. H. A. de Ridder- Breda, De Koninklijke Militaire Academie 1906; - Duurzame en tijdelijke versterkingskunst. C. J. Snijders en P. C. J. Noorduijn. Breda, De Koninklijke Militaire Academie 1909; - W. H. Schukking. Napoleon en de vestingbouw. Publicaties voor Napoleon tische studiën. Aflevering December 1951; - S. H. Hoogterp. De strijd om ons luchtruim. 's-Gravenhage. De Gebroeders van Cleef 1950; - Eerste luitenant Q. J. Ham. De strijd om het Kornwer der zand. De Militaire Spectator Juni 1941; V

NIMH | 1960 | | pagina 9