HOOFDSTUK I HET WESTFRONT a. TAAK, INDELING EN TROEPEN Het Westfront stond onder bevel van res. kolonel Dr. G. J. de Groot; het be stond uit een kuststrook van 6-20 km diepte, die zich uitstrekte van het zeefront van de Stelling van Den Helder bij pl. 17 tot het Brielse Gat, waar het aansloot bij het Zuidfront. Het was, behalve te IJmuiden, Scheveningen en Hoek van Holland, slechts bezet door enige compagnieën. Te IJmuiden en Hoek van Holland waren infanterie, kustartillerie en marinestrijdkrachten gestationneerdte Scheveningen bestond de bezetting uit een bataljon infanterie, een versperrings- en een vernie lingsdetachement. Tot het voeren van een krachtige verdediging was de bezetting dus niet in staat. In de drie genoemde plaatsen kon - in afwachting van versterkingen - nog weer stand van enige betekenis worden geboden, doch op het overige frontgedeelte konden de daar geplaatste afdelingen slechts waarschuwen. Voor verdediging van het Westfront zou het nodig zijn troepen aan te voeren en o.m. met het oog daarop was I L.K. achter de kust gelegerd van het Noordzee kanaal tot 's-Gravenzande-Naaldwijk. Het Stafkwartier van het Westfront en de Vbd.A. waren gevestigd te Leiden. Het front was verdeeld in de Groepen Alkmaar, Haarlem, Leiden en 's-Graven- hage en de Posities IJmuiden en Hoek van Holland. De Groepsstaven hadden een zodanige samenstelling, dat zij zonder bezwaar konden functionneren wanneer de Groep belangrijk mocht worden versterkt. De posities IJmuiden en Hoek van Holland, waar behalve troepen van de Kon. Landmacht ook eenheden van de Kon. Marine waren gestationneerd, stonden onder bevel van hoofdofficieren van de Kon. Marine. Sedert 8 Mei waren uit de Depots der infanterie enige Depotcompagnieën be wakingstroepen ter beschikking gekomen voor het bewaken van telefoonkantoren en andere gewichtige punten. De uitgestrektheid en bezetting van de Groepen en Posities waren als hieronder vermeld Groep Alkmaarvan pl. 17 tot pl. 47.5. St.K. en Vbd.A. te Alkmaar; 10 Res.G.C. aan de kust; (sedert 8 Mei) 5 Dep.C. Bew.Tr. te Alkmaar en een sectie van 12 Dep.C.Bew.Tr. te Bergen aan Zee. Groep Haarlem, van pl. 47.5 tot pl. 52 en van pl. 57 tot pl. 71.5. St.K. en Vbd.A. te Haarlem; 34 Res.G.C. aan de kust; twee secties van 7 Dep.C.Bew.Tr. resp. te Vijfhuizen en Hoofddorp. Positie IJmuiden, van pl. 52 tot pl. 57. Positiecommandant met staf; St. en 111-42 R.I., 10 G.B., 7 Dep.C.Bew.Tr. (min 1 (Zie schetskaarten nrs 1, 3 en 6)

NIMH | 1961 | | pagina 17