die troepen naar het zuiden verplaatst teneinde te worden ingezet in de strijd tegen de luchtlandingstroepen bij Valkenburg en elders. Eerst op 14 Mei kwam er wijziging in de opstelling van de troepen van de Groep, toen werd overgegaan tot het bezetten van het Noordfront van de Vesting Holland. In de vroege morgen kreeg de Groepscommandant opdracht, het pontveer over het Noordzeekanaal bij Zijkanaal C (6,5 km ten zuidoosten van Velsen) door een sectie te doen bewaken. Hiervoor werd een sectie van 34 Res. G.C. aangewezen. Vervolgens werd deze compagnie, met achterlating van een groep te Zandvoort, te Bloemendaal geconcentreerd. Te 14.30 ontving de Groepscommandant bevel, het Noordzeekanaal te doen bezetten tussen Zijkanaal A en de spoorbrug bij Velsen.1) Bij het Zijkanaal A lag het fort Velsen van de Stelling van Amsterdam, zodat de bevolen bezetting de verbinding vormde tussen die stelling en het landfront van de Positie IJmuiden. Hiertoe werd 7 Dep.Bat. te Haarlem beschikbaar gesteld, dat tezamen met 34 Res. G.C. naar het bevolen kanaalgedeelte werd gezonden. Voordat dit was uitge voerd, werd het bevel voor het neerleggen der wapens ontvangen. c. POSITIE IJMUIDEN De Positie IJmuiden stond onder bevel van kapitein-luitenant ter zee C. Hellingman, die beschikte over de volgende middelen Van de Koninklijke Marine: Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, dienstdoende als batterijschip met twee kanons van 24 cm, liggende in de Berghaven; Bewakingsvaartuigen Hr. Ms. B.V. 16, 17, 42, en 45 (loodsboten en bewapende trawlers voor de onderzoekings- en bewakingsdienst); Divisie mijnenvegers (D.M.V.) II, bestaande uit de mijnenvegers Hr. Ms. M.V. 1, 2, 3, 4 en de boeienschepen 3 en 4; Boeienschip 5 van de Divisie hulpmijnenvegers (D.H.M.V.) III; Marinedepot. Bovendien was aanwezig het betonningsvaartuig „Inspecteur Generaal Twent". Van de Koninklijke Landmacht: C.-42 R.I. met staf: infanteriecommandant 111-42 R.I.; 10 G.B.; 12 Dep.C.Bew.Tr. (min twee secties) sedert8 Mei; 2) 7 Dep.C.Bew.Tr. (min twee secties) sedert 8 Mei. 3) 6 (Zie schetskaart nr 2) Zie hiervoor schetskaart nr 2 2) oorspronkelijk was deze: 4-12 Dep.Bat. 3) oorspronkelijk was deze: 4-7 Dep.Bat.

NIMH | 1961 | | pagina 22