nemen, front noord, van de Velser spoorbrug langs het Hoogoven bedrijf naar Wijk aan Zee. J) C.-42 R.I., luitenant-kolonel van Blarkom kreeg opdracht, deze bezetting uit te voeren met de onder zijn bevel staande troepen en met 10 Res.G.C., die door de Groep Alkmaar ter beschikking werd gesteld. De C.P.IJ. concludeerde uit het ont vangen bevel, dat de vijand over het IJsselmeer of de Afsluitdijk in Noord-Holland was doorgedrongen en gaf aan de Commandant van de D.M.V.II. bevel om alle schepen, die bruikbaar waren voor het oversteken van het Noordzeekanaal, naar de zuidoever te halen. Te 15.45 kwam per telex bevel van de Chef Marinestaf voor de uitvoering van de voorbereide vernielingen, voor de versperring van de haven en voor vertrek naar Enge land van de vaarklare schepen met zoveel mogelijk marinepersoneel en materieel, onder achterlating van hetgeen nodig was voor handhaving van de orde en rust.2) De telexverbinding werd verbroken, doch de C.P.IJ. vernam telefonisch, dat de Chef Marinestaf zich naar Engeland zou begeven. Hij gaf nu aan de Commandant van het Britse vernielingsdetachement opdracht, de voorbereide vernielingen uit te voeren en in de J. P. Coen springladingen aan te brengen, ten einde het schip op een geschikt tijdstip in de haveningang tot zinken te kunnen brengen. Te 16.00 kwam wederom een trein binnen met ongeveer 300 Duitse krijgsge vangenen; deze werden ingescheept op het S.S. Texelstroom van de Hollandse Stoombootmaatschappij met een bewakingsdetachement, bestaande uit 2 officieren en ongeveer 40 man der kustartillerie, waarna het schip te ongeveer 17.00 vertrok. De drie Britse motortorpedoboten kwamen terug van het IJsselmeer. In opdracht van Commander Goodenough bleven zij nog enige tijd ter beschikking van de C.P.IJ. om hem in staat te stellen, overal persoonlijk zijn orders voor het verlaten en blokkeren van de haven te kunnen geven. Zij vertrokken te ongeveer 19.30 naar Engeland. Te ongeveer 18.30 ontving de C.P.IJ. bericht van C.-Westfront, dat de O.L.Z. had bevolen de wapens neer te leggen. Dit was geen verrassing, daar hij langs de geheime telefoonlijn reeds was ingelicht over de hachelijke toestand en de capitu latie van Rotterdam, terwijl ook het bevel van de C.M.S. duidelijke taal sprak. Het capitulatiebevel werd doorgegeven aan C.-42 R.I. en C.-Det. K.A. doch de C.P.IJ. overwoog, dat het uitvoeren van dit bevel het onder bescherming van de duister nis doen vertrekken van zoveel mogelijk marinepersoneel en -materieel en het blokkeren van de haven met de J. P. Coen onmogelijk zou maken. Hij gaf daarom zijn Chef-staf Landmacht bevel, de capitulatieorder niet verder door te geven. C.-42 R.I. had dit bevel intussen ontvangen, terwijl hij bezig was met het uitgeven van bevelen aan zijn ondercommandanten voor het bezetten van de hem opgedra gen verdedigingslijn. Aangezien vroeger was medegedeeld, dat onder geen voor waarde zou worden gecapituleerd en hij het capitulatie-bevel zonder codewoord 15 t) Door Groep Haarlem werd hieraan aansluitend het Noordzeekanaal bezet van de spoorbrug naar Zijkanaal A (Fort bij Velsen), aldaar aansluitend aan het Noordfront van de Stelling van Amsterdam, dat in staat van tegenweer werd gebracht. 2) Zie voor de juiste tekst bij Positie Hoek van Holland op blz. 62.

NIMH | 1961 | | pagina 31