Staf, dat grensoverschrijding had plaats gehad en dat het vliegveld Valkenburg werd aangevallen. Te 4.25 kwam van C.-Vg.Holland bevel, de alarmopstelling te blijven innemen en alle stafkwartieren volledig te bezetten. Daarna kwamen een aantal meldingen binnen, die geen duidelijk beeld van de toestand gaven. Acties werden gemeld tegen de vliegvelden Bergen, Schiphol, Valkenburg, Ockenburg, Ypenburg en tegen de Posities Hoek van Holland en IJmuiden. Hier volgt thans een overzicht van hetgeen zich in werkelijkheid in het gebied van het Westfront op 10 Mei afspeelde. Het vliegpark Bergen werd van 4.00 - 4.45 gebombardeerd, waarbij personele verliezen en zeer zware verliezen aan vliegtuigen werden geleden. In de Posities Hoek van Holland en IJmuiden werden, zoals daarbij is mede gedeeld, magnetische mijnen afgeworpen. Bovendien landden enige vliegtuigen ten oosten van de Positie Hoek van Holland en op Rozenburg. In Zuid-Holland had een verrassende aanval met luchtlandingstroepen plaats, die behoorden tot de 22e Luchtlandingsdivisie. Na bombardement van het vlieg park Ypenburg, het vliegveld Valkenburg en een kazerne te 's-Gravenhage maakten Duitse luchtlandingstroepen zich meester van de genoemde luchtvaart terreinen en van het hulpvliegveld Ockenburg. Bovendien vermeesterden Duitse luchtlandingstroepen van de 7e Vliegerdivisie het Vliegpark Waalhaven (ten zuid westen van Rotterdam) en bezetten zij het Noordereiland te Rotterdam met een kleine groep op de noordelijke Maasoever bij de Maasbruggen. Luchtlandingstroepen van deze divisie maakten zich bovendien meester van de bruggen bij Moerdijk en bij Dordrecht. I L.K. en Depottroepen werden onder bevel gesteld van C.-Vg.Holland, die door de O.L.Z. werd belast met de tegenmaatregelen. In de strijd tegen de Duitse troepen rondom 's-Gravenhage en Leiden werden, behalve de bewakingstroepen van de vliegvelden, terstond I Div., een aantal depottroepen en onderdelen van het Westfront betrokken. III Div. werd op last van C.-Vg. Holland zuidwaarts verplaatst en eveneens in de strijd ingezet. C.-III Div. werd belast met de leiding van de acties tegen het vliegveld Valkenburg en kreeg 4 R.I. onder zijn bevel; C.-I Div. kreeg de leiding van de strijd tegen het vliegpark Ypenburg, terwijl C.-R.Gr. de strijd tegen het vliegveld Ockenburg leidde. In de loop van 10 Mei werden de vliegvelden Valkenburg, Ypenburg en Ocken burg heroverd, doch in het dorp Valkenburg, bij Wassenaar en nabij Ockenburg handhaafden zich Duitse afdelingen. Rotterdam-Noord werd verdedigd door de aanwezige (voornamelijk technische) depottroepen, die de volgende dagen versterkt werden met troepen van het Veld leger en het Oostfront-Vg.Holland. De vijand bleef meester op het eiland IJsselmonde en bij Dordrecht. Met een groep luchtlandingstroepen, die was geland ten oosten van de Positie Hoek van Holland, bonden de troepen uit die Positie de strijd aan. 22

NIMH | 1961 | | pagina 38