De strijd te Dordrecht en bij de Moerdijk blijft hier verder buiten beschouwing. Gaan wij nu het verloop van zaken na bij de staf van het Westfront en in elk van de Groepen Leiden en 's-Gravenhage. Het vliegveld Valkenburg was nog niet geheel gereed en dus niet door een onder deel van de luchtstrijdkrachten bezet; wel werd het bewaakt door een detachement van III-4 R.I. Het werd te 4.15 gebombardeerd, waarna te 4.50 parachutisten afsprongen ten zuidoosten en noordoosten van het vliegveld. Daarop landden, aanvangende te 5.20, op het vliegveld een aantal Duitse vliegtuigen waarvan de inzittenden onmiddellijk de strijd aanbonden met het bewakingsdetachement. Dit detachement van III-4 R.I. viel voor een deel in handen van de Duitsers en werd voor een ander deel in de duinen teruggedreven. De Duitsers drongen door tot de Haagse Schouw, Valkenburg en Katwijk aan de Rijn, terwijl zij ook naar het westen afdelingen uitschoven. Intussen werden uit Leiden op initiatief van verschillende commandanten n.l. van C.-II Dep.Inf., C.-5 Dep.B.A. en van C.-Westfront acties uitgevoerd tegen het vliegveld en de Haagse Schouw. C.-Westfront vernam te 4.40 van C.-Groep Leiden, dat er parachutisten waren geland op het vliegveld Valkenburg. Hij gaf daarop C.-10 Dep.C.Bew.Tr. opdracht, twee secties van Katwijk aan de Rijn uit te doen oprukken in de richting Wassenaar en de parachutisten te doen vernietigen. Toen het vliegveld in bezit van de Duitsers bleek te zijn, werd een gedeelte van dit detachement opgenomen in de resten van III-4 R.I., terwijl een gedeelte onder een vaandrig zelfstandig tegen de vijand ageerde. Het detachement verloor 8 man gesneuvelden en 8 man gewonden, terwijl 25 man in handen van de Duitsers vielen. Het restant werd naar Leiden aange trokken ter bewaking van het stafkwartier van C.-Westfront. Te 5.20 meldde C.-Groep Leiden aan C.-Westfront, dat 60 a 70 parachutisten bij de Haagse Schouw waren gedaald. C.-Westfront zond daarop een detachement van de Kaderopleiding uit om die vijand te verdrijven. Te 5.30 kreeg hij bericht, dat ook te Leidschendam parachutisten waren gedaald en ook daarheen zond hij een deel van de Kaderopleiding. Het detachement naar de Haagse Schouw, sterk een luitenant, een sergeant en tien korporaals, werd te 6.00 per autobus naar De Vink (spoorwegovergang 1200 m zuidoost van de Haagse Schouw) vervoerd, waar werd vernomen, dat zich onge veer 150 parachutisten bij de Haagse Schouw bevonden. Het detachement sloot daarop de weg af, bezette de spoorbrug over de Rijn en verkende de vijand met patrouilles. Behalve dit detachement van de kaderopleiding werden acht secties van 22 Dep.Bat. en acht secties van 15 Dep.Bat. tussen Leiden en De Haagse Schouw ingezet, terwijl de Commandanten van II Dep.Inf., 10, 15 en 22 Dep. Bat. zich in de richting van de Haagse Schouw begaven. 23 C.-WESTFRONT EN GROEP LEIDEN (Zie voor 10 Mei schetskaart nr 3)

NIMH | 1961 | | pagina 39